Sběrná hnízda kontejnerů v Úvalech začnou letos postupně dostávat lepší tvář

Vadí vám nevzhledná podoba kontejnerů na separovaný odpad, které máme po Úvalech? Nám ano, a proto jim začneme postupně dávat lepší tvář - a to ve všech městských částech. Samozřejmě, nějakou dobu to potrvá, protože jen v Úvalech máme 40 sběrných hnízd, začneme však už letos.
Městský architekt navrhl jednoduchou kontrukci kombinující dřevo a kov, která svým provedením bude navazovat na nový městský mobiliář. Součástí této kontrukce bude i zpevnění ploch u kontejnerů, aby nebyly jako doposud často v bahně.

Věříme, že i tímto můžeme prospět k lepšímu vzhledu města.

Spolu s tím chceme i optimalizovat rozložení sběrných hnízd po městě. Pokud byste proto měli nějaké tipy, kde vám třeba kontejnery chybí, kde jich je nedostatek nebo kde naopak přebývají, dejte nám vědět v komentářích.

Možná padne v diskusi dotaz, jestli nezačneme také v Úvalech budovat podzemní kontejnery, jako v některých jiných městech (například Český Brod).

V nejbližší době určitě ne. Má to několik důvodů:

1. poměrně vysoká finanční náročnost vybudování podzemních sběrných hnízd /i přes poměrně velkorysé podmínky dotace je spoluúčast města nemalá - při průměrném nákladu kolem 1 mil. Kč na jedno hnízdo je reálná spoluúčast města kolem 200 tis. Kč)
  2. k těmto kontejnerům musíte pořídit svozové auto s rukou
  3. vstupní hrdla kontejnerů jsou poměrně úzká, což vede často k tomu, že se v okolí hromadí větší odpad, který je nutné častěji uklízet
  4. nemalým problémem jsou spodní vody, tento problém by byl v Úvalech nezanedbatelný
  5. pro podzemní kontejnery potřebujete relativně velký prostor, kde se nevyskytují podzemní sítě.

Podzemní kontejnery mají pochopitelně i své výhody /mimo jiné v estetice veřejného prostoru/, ale v podmínkách současných Úval spíše převažují zatím nevýhody.

Petr Borecký, starosta města
Pavlína Slavíková, ředitelka TSÚ