V Úvalech zkouší Česká zemědělská univerzita v Praze likvidaci křídlatky

Název projektu: Vývoj nových metod likvidace invazních taxonů křídlatek
Projekt se zabývá vývojem metod likvidace nepůvodních invazních rostlin rodu křídlatka (Reynoutria), které se v ČR nekontrolovatelně šíří a negativně ovlivňují původní společenstva. Hlavní příčinou úspěšného šíření je vysoká schopnost regenerace z oddenků a tvorba značného množství biomasy. Postřik glyfosátem se v současnosti používá jako nejefektivnější kontrolní metoda, ale o jeho účinku na křídlatky víme málo. Očekává se i zpřísnění pravidel jeho použití. Projekt testuje nové postupy likvidace, které omezují, či zcela vylučují postřik glyfosátem. Testované metody se rovněž zaměřují na nalezení nejvhodnějšího období pro postřik. První metoda je založena na postřiku herbicidem s obsahem glyfosátu (Roundup Aktiv), druhá pak na postřiku herbicidním přípravkem Garlon New. Jedná se o selektivní herbicid založený na účinné látce triclopyr. Jeho výhodou oproti Roundup Aktiv je nejen nulový obsah glyfosátu, ale také skutečnost, že nemá negativní účinky na klíčící trávy – pozemky po ošetření velmi rychle zarůstají.

Vytvořeno: 14. 5. 2018
Poslední aktualizace: 14. 5. 2018 08:13