CELKEM: 1220622

Reakce vedení města Úvaly na článek „S Gottwaldem na věčné časy! Čestné občanství mu v Úvalech u Prahy ponechali“

Rada města Úvaly měla na svém programu jednání dne 10.2.2015 mimo jiné i otázku možnosti odejmutí „čestného občanství města Úvaly“ komunistickému prezidentovi Klementu Gottwaldovi.

Udělení a odejmutí čestného občanství je v našem městě řešeno obecně závaznou vyhláškou města č.2/2004 - statut udělování čestného občanství města Úvaly a plakety města Úvaly. Čestné občanství může být odňato zastupitelstvem města na základě návrhu člena zastupitelstva města tomu, kdo se stal nehodným tohoto uznání nebo tomu, u koho dodatečně vyjdou najevo skutečnosti, na základě kterých by k udělení čestného občanství nedošlo.

Na danou problematiku existují v zásadě dva úhly pohledu. 1) negování vlastní historie nebo 2) chápání udělení čestného občanství v kontextu doby. V naší zemi se každých 20 let staví a pak zase boří pomníky a podobně je to s čestnými občanstvími. Nikdo nepochybuje o tom, že Klement Gottwald vešel do českých dějin jako negativní postava, za kterou bylo hodně zla. Rada města Úvaly však nechce přepisovat historii, nechce zasahovat do kronikářského zápisu města, proto se jednomyslně zdržela hlasování v této otázce.

Čestné občanství Klementa Gottwalda a dalších osob, které se v různých dobách více či méně negativně zapsaly do historie, chápeme jako nezvratnou součást dějin měst a obcí, na druhou stranu i určité memento, až v současné době budeme chtít udělit čestné občanství, abychom přemýšleli, komu ho udělujeme a jestli ten člověk může obstát před soudem historie. Odlišnou záležitostí je pojmenování veřejných prostranství.

V Úvalech nemáme žádnou sochu komunistického pohlavára, žádnou ulici nesoucí jméno osoby spojené s terorem. Odraz „smutné historie“ by měl být uchován v kronikách, autentických historických záznamech, nikoliv v ulicích a náměstích současnosti. Čestné občanství bylo Gottwaldovi místním národním výborem v Úvalech uděleno v roce 1949, tedy právě v době začínajícího nejhoršího období stalinismu. Psaná historie by neměla být přepisována! Předpokládáme, že podobným názorem se řídily všechny politické reprezentace našeho města od roku 1990. Toto téma bude diskutováno i na řádném jednání úvalských zastupitelů dne 23.4.2015.

Rada města Úvaly

Inkriminovaný článek si můžete přečíst zde.

Vytvořeno: 24. 5. 2016
Poslední aktualizace: 5. 9. 2016 08:54