Úvaly bez bariérÚvaĺy bez bariér

 

Technická mapa Úval a GeoportálGeoportál

 

Rozklikávací rozpočet

Rozklikávací rozpočet

Aplikace CityVizor

 

Investiční mapa města

Investiční mapa města

 

Digitální povodňový plán
Povoden

 

Aktuální příjezdy a odjezdy vlakůInformační tabule o odjezdech a příjezdech vlaků

 

Aktuální odjezdy autobusů

Aktuální odjezdy autobusů

 

Bezpečné Úvaly

Bezpečné Úvaly

 

Aktuální stav hladin vodních toků v Úvalech

Výmola

 

Kamery v ÚvalechÚvaly živě

Vyhledávání

rozšířené vyhledávání ...

Univerzální překladač

Překlad (translations)

Czech English French German Italian Polish Russian Spanish

 

Czech POINT

 

facebook

 

posemberi

 

Street Art Úvaly

Návštěvnost

Návštěvnost:

ONLINE: 10
DNES: 615
TÝDEN: 5916
CELKEM: 1342071

Navigace

Výběr jazyka

  • Česky
  • English
  • Deutsch
Odeslat stránku e-mailem

Obsah

Stránka

Dobry den,uz je to delsi doba, kdy jsem slysela o zameru rozsireni polikliniky v Uvalech o dalsi budovu a s tim spojene nove lekarske ordinace. K tomu tedy nedojde? A proc? Dekuji za odpoved. Katerina Stepanova (Vloženo 27.03.2019)

Dobrý den paní Štěpánová, 

mám dobrou zprávu, a to nejen pro Vás, ale i pro ostatní obyvatele Úval. Na projektu rozšíření zdravotního střediska jsme společně s investorem pracovali. Bylo potřeba vyřešit několikero právních, technických i finančních problémů, ale vyřešili jsme je. 

Zastupitelstvo města proto dalo na svém zasedání dne 25. dubna tomuto záměru zelenou. Pokud vše půjde dobře, dočkáme se rozšířeného a modernizovaného střediska do cca 2 - 3 let. 

S pozdravem a přáním pevného zdraví

 

Petr Borecký, starosta města, 29.04.2019
Dobrý den pane starosto, chtěl jsem Vám upřímně poděkovat za to, co děláte pro naší obec. Přestěhovali jsme se sem s rodinou před pěti lety a pokrok je znát. Snad jediná věc, pane starosto, co mě trápí a která je důvodem mého dopisu je Městská policie. Svého času jsem strážníky často vídal na ulicích, byli přátelští, člověk s nimi rád ztratil pár slov. Často mě zaráželo že strážníci sloužili beze zbraně - na rovinu toto zaměstnání beze zbraně bych nikdy, ale nikdy nedělal! A druhá věc co mě zarazila byly směny strážníků, kdy jejich pracovní doba skončila v 19 hodin a poté nic. A o víkendech také nic - pouze hluchý telefon který mě občas hodil k opravdovým policistům. Poslední dobou mám však pocit, že strážníky téměř v ulicích nevidím. Co se stalo? Pane starosto, nebylo by lepší tento zoufalý pokus o městskou policii zrušit? Vždyť tu máme schopné obvodní oddělení,které na Úvaly stačí, i když je mi jasné že mají více práce než jen v Úvalech, ale také disponují větší kvalitou a kvalifikací, zajisté by se ulevilo i městské kase. Děkuji za odpověď, Martin Kirovets (Vloženo 23.04.2019)

Dobrý den pane Kirovetsi, 

moc Vám děkuji za pochvalu, není to o práci jednoho člověka, za proměnami Úval stojí celý kolektiv lidí. Ale teď k Vaší otázce. 

Máte pravdu, že omezený provoz městské policie a absence jejích víkendových služeb je potíž. Ta potíž je o to větší, že činnost městské policie není Policie ČR v Úvalech vůbec schopna nahradit - a teď to není o tom, že by policisté pracovali špatně, naopak!

Problém tkví v něčem zcela jiném a přitom důvěrně známém - nejsou lidi! Obvodní oddělení Policie ČR v Úvalech má 50% podstav, přitom musí obsluhovat území od Sluštic až po Šestajovice. V některé dny nastává situace, že na celé území je jenom jedna dvoučlenná hlídka. 

To samé se týká městské policie. Dnes má městská policie v Úvalech jen 3 strážníky (od 1.5. budou 4) a tím je limitován rozsah činností, které může dělat. Aby bylo možné zajistit provoz městské policie 7 dní v týdnu/ 24 hodin denně, potřebujete minimálně 10 strážníků. 

Osobně jsem byl před 5 lety proti zřizování městské policie, dnes si však myslím, že své místo v Úvalech má a budeme se spíše snažit zajistit, abychom získali nové kolegyně a kolegy a městská policie tak mohla plnohodnotně plnit svoji funkci. 

S pozdravem

Petr Borecký, starosta města, 29.04.2019
Vážený pane starosto, kdy už konečně bude spuštěna tolik slibovaná regulace parkování v okolí nádraží? Děkuji za odpověď Boháček (Vloženo 24.04.2019)

Dobrý den pane Boháčku, 

rada města Úvaly na svém dubnovém zasedání schválila vydání nařízení o regulaci parkování v centru města, především v okolí nádraží. 

V současné době probíhají technické přípravy zaměřené na osazení značek, zavedení systému vydávání parkovacích karet (řešíme variantu zcela elektronického systému, kde odpadá dávání karet za sklo) a systému pro samotnou kontrolu dodržování tohoto nařízení tak, aby to bylo kapacitně zvládnutelné. 

Původně jsme počítali s termínem od 1.7.2019, ale pravděpodobně bude celý systém spuštěn o několik měsíců později, doufejme, že od podzimu letošního roku. Chceme vše důkladně připravit, aby se jednalo o funkční a hlavně vymahatelný systém. 

S pozdravem

Petr Borecký, starosta města, 29.04.2019
Vážený pane starosto, dovoluji si Vás kontaktovat prostřednictvím tohoto formuláře ohledně strojnímu čištění ulic. Dne 2.4.2019 se na facebookové stránce města zobrazil seznam dle etap, společně s mapou, kdy budou čištěny ulice některých částí města. Na vlnu komentářů od občanů města se nikdo nevyjádřil a proto to zkouším touto stranou. Budou se čistit ostatní ulice o které projevili občané města zájem a nebo vůbec ne. Pokud ne, věřím že k tomu je opodstatněný důvod. Bohužel prach z ulic, které se rozpadají při každém projetí auta je někdy velice silný a nepříjemný a jelikož letos v zimě napadl i nějaký ten sníh tak se teď u krajích vozovek hromadí štěrk. Předem Vám velice děkuji za odpověď a přeji hezký den Šimon Rožníček (Vloženo 26.04.2019)

Dobrý den pane Rožníčku, 

počítáme s úklidem i ulic, které jsou dělané ve stříkaném recyklátu (Pařezina, Hodov, Horova). Strojově to ale není tak jednoduché, proto jsme museli počkat až bude dokončeno strojní čištění živičných vozovek a vyzkoušíme s jemnějšími kartáči čištění vozověk stříkaných.

Začneme 3. května. Pokud se strojové čištění neosvědčí, budou zaměstnanci Technických služeb tyto ulice čistit ručně, což pochopitelně potrvá o něco déle. 

Děkuji za připomenutí diskuse z facebooku - v době, kdy probíhala, jsem nebyl v Úvalech na FB a pak už zmizela v hlubinách facebooku pod jinými zprávami. K této diskusi se vrátím a dotazy občanů zodpovím. 

S pozdravem a přáním hezkého dne

Petr Borecký, starosta města, 29.04.2019
Dobrý den,pane starosto,zajímalo by mne,jestli jsou Úvaly vlastníkem parkoviště u nádraží.Jsou tam už obrovské díry,hlavně u vjezdu a už se jim nelze vyhnout a některá parkovací místa zcela zbytečně zabírají velké kusy betonu.Děkuji za odpověď. Petráčková (Vloženo 09.04.2019)

Dobrý den paní Petráčková, 

pozemek parkoviště je ve vlastnictví Českých Drah (ČD) a již několik let se ho od ČD snažíme koupit, abychom mohli tamní parkoviště zkultivovat, jelikož ČD odmítají do úpravy pozemku vložit byť jen korunu. Vzhledem k "pružnosti" vedení ČD je tato snaha zatím bohužel neúspěšná. 

V každém případě Technické služby města Úvaly požádám, aby v co nejkratší době ony díry alespoň provizorně opravily a betonové zábrany odvezly. 

S pozdravem

Petr Borecký, starosta města, 17.04.2019
Dobrý den, ráda bych poprosila o vyjádření k dotazu zaslanému v prosinci loňského roku ohledně zajištění nápravy znečištěného chodníku firmou ALBRA. Děkuji Marie (Vloženo 23.01.2019)

Dobrý den paní Marie, 

město bude požadovat od vlastníka objektu, aby zajistil vyčištění chodníku od skvrn v průběhu jara letošního roku. 

S pozdravem

Petr Borecký, starosta města, 20.03.2019
Chtě nechtě musím reagovat na Vaší odpověď panu Kovářovi. Jestliže tato a jí podobné odpovědi na dotazy občanů jsou i součástí "vyznamenání o vstřícnosti Radnice k občanům" tak nechápu, kdo o udělení této ceny rozhodoval. Starosta v Úvalech je přeci sama Radnice a takto se chovat k lidem je naprosto nepřípustné. Kde berete tu jistotu, že zrovna tento občan není invalidní, nebo jinak omezen v pohybu, že musí jet vozem do bankomatu? Jak si vůbec z pozice starosty můžete dovolit se takto chovat k občanům. Stejná byla i otázka ohledně parkování. Není to jen názor tohoto občana, ale především větší části občanů. Tudíž "Vám osobně" není namístě. Ale je na místě Vy osobně rozhodujete pouze tak jak Vám se zlíbí a to na úkor občanů. Vy jste nařídil platit rezidentům parkovací karty, aby parkovali ve dvorech, ale Vy jste se nepostaral o to, aby tito rezidenti neměli několikrát denně zablokované vjezdy parkujícími vozy. Vy úkolujete MP, ale ve 4 lidech obsloužit cca 6-7 vesnic není prostě možné. Vy vymýšlíte parkování u nádraží, a to opět na úkor rezidentů. A přitom je to tak jednoduché, že i děti ve škole o tom mluví. Vy snižujete vše dobré co jste pro Úvaly udělal svým narcismem a alibismem. Vy nejdete ven se podívat jak to vypadá a co se s tím dá dělat. Vy nevidíte ten nárůst kol u nádraží, kdy je nutné opět kola uvazovat k zábradlí, kdy je evidentní, že dva přístřešky nestačí. Vy nevidíte, že takové přístřešky by se hodily i v jiných částech města. Pokrok nezastavíte a jak je nárůst automobilismu, tak je i nárůst cyklistiky. A lidé na kolech a koloběžkách jezdit chtějí. Ať chcete, nebo ne, Úvaly se rozšiřují, tak se také podle toho chovejte k občanům. Kdyby jich nebylo, tak v té funkci nesedíte. (Vloženo 05.03.2019)

Dobrý den pane Holcmane, 

na Vaše osobní útoky nebudu reagovat, budu se držet věcné odpovědi. 

1) invalidé mají na náměstí vyhrazeno hned několik parkovacích míst, jedno z nich je naproti radnici, cca 30 metrů od bankomatu. K bankomatu je bezbariérový přístup.

2) co se týká parkování, tak jsem na toto již několikrát odpovídal - jelikož je kapacita parkovacích míst v centru města menší, než je poptávka a jelikož centrum Úval není nafukovací, není jiná cesta než regulace.  

Stejná situace je u nádraží. Regulace parkování by měla právě rezidentům pomoci. 

3) chápu, že pokud Vám někdo zablokuje výjezd, je to k vzteku. Ale městská policie nemůže být vždy a všude hned. V každém případě jsem s kolegy z městské policie na toto téma hovořil a dohodli jsme se, že kontroly dodržování dopravních předpisů v centru Úval budou dělat častěji. 

4) pokud se týká kol, tak zatím jsou přístřešky zaplněny zhruba do poloviny. A pochopitelně vidíme, že počet kol narůstá a samozřejmě připravujeme v rámci projektování autobusového terminálu i stavbu automatizovaného systému pro ukládání kol (tzv. cyklověž). Ale to všechno stojí peníze (cyklověž cca 10 mil. Kč) a bohužel zatím v Úvalech tiskárnu na peníze nemáme. Navíc, abychom mohli postavit cyklověž, tak potřebujeme nejprve koupit pozemek od Českých Drah, kde je nyní parkoviště. A to opět za nemalé peníze - cca 7 milionů Kč, které někde budeme muset vzít. 

S pozdravem

 

Petr Borecký, starosta města, 20.03.2019
Dobrý den pane starosto, prosím o informaci jak to vypadá ohledně plánované výstavby kanalizace a komunikace v ulici Zálesí? Když jsem se dotazoval posledně tak jsem dostal informaci že se začne pokud se nepletu někdy cca kolem roku 2020. V současné době mám obavu že vše mělo navazovat na zastavění proluky v této lokalitě kdy bylo záměrem aby IS vybudoval developer a město tak ušetřilo. Nejsem si jistý jestli jsem dobře pochopil ohledně stavební uzávěry o které jsem se dověděl v Životě Úval. Jedná se tedy o to že se zde v současné chvíli stavět nebude a nedočkáme se tak kanalizace ani komunikace (o optickém kabelu ani nemluvím) ? Je v zájmu města starat se i o tuto stranu města nebo se máme jednoduše smířit s tím že zájmy jsou zcela na úplně jiných místech? Pokud se pletu, co město v nejbližší době pro tuto lokalitu plánuje? Děkuji za odpověď. Karel Zelinka (Vloženo 07.03.2019)

Dobrý den pane Zelinko, 

výstavba kanalizace v lokalitě Zálesí není možná bez dohody s vlastníky pozemků v proluce mezi lokalitou Zálesí a U Hájovny. V současné době probíhají jednání o podobě plánovací smlouvy pro výstavbu v této lokalitě. Součástí jednání jsou vyjednávání o:

- výši příspěvku na budování infrastruktury města
- naprojektování napojení lokality Zálesí na nově budovanou kanalizaci
- vytvoření veřejného hřiště a odpočinkového místa pro lokality U Hájovny a Zálesí
- vybudování přístupové komunikace v ulici Zálesí (bezprašný povrch atd.)

Pokud se týká budování zbývajících dvou komunikací v lokalitě Zálesí, zde jsme dohodnuti na spolupráci s Lesy ČR, nezastírám však, že do slibně rozběhnuté spolupráce negativně zasahuje kůrovcová kalamita, která má i dopad do hospodaření Lesů ČR a tím i do jejich investičních plánů. 

Věřím, že i lokalitu Zálesí se nám podaří během příštích několika let pozvednout na úroveň, která je standardní v jiných čtvrtích. Osobně bych byl rád, pokud by se to podařilo do roku 2022.

S pozdravem a přáním hezkého dne

 

Petr Borecký, starosta města, 20.03.2019
Dobrý den pane starosto, nevíte prosím proč se kácí stromy v lese nad mateřskou školou na Úvaláku? Nevypadají nemocně, ani napadené kůrovcem a na stránkách města nenacházím žádný odkaz a nikde jsem o tom neslyšela na zasedání A. Janurová (Vloženo 09.03.2019)

Dobrý den paní Janurová, 

v minulých dnech vzbudilo u části Úvalaček a Úvaláků rozhořčení rozsáhlé kácení lesa v oblasti horního Úvaláku (lokalita Pražská) a dokonce kvůli tomu vznikl i dopis od občanů.

Sebekriticky přiznávám, že jsme zde podcenili komunikaci s občany a potřebné vysvětlení, co se vlastně děje. Zkusím to napravit a omlouvám se za delší text.

Celá věc není o tom, že by se vedení města rozhodlo jen tak zničit les na Pražské. Dřevo je obtížně prodejné (na trhu je velký přetlak dřeva), takže ekonomický přínos je minimální a v celkovém součtu je spíše negativní (náklady na smýcení, čistění a výsadbu nového lesa). Je také jasné, že skácení lesa vždy budí nevoli u obyvatel, takže ani zde nemá žádný smysl kácet jen tak.

Proč se tedy vlastně kácelo na Úvaláku a ještě se kácet bude?

Důvody jsou následující:

1) zdravotní stav lesa. Stromy, které zdánlivě na první pohled vypadají zdravě, jsou ve skutečnosti stromy dožívající, v některých případech umírající. Smrky navíc samy o sobě jsou horské stromy. Jejich kořenová struktura tomu odpovídá – mělká a hustá kořenová soustava obepíná kamenitý povrch v horách, dává stromům stabilitu a umožňuje čerpat vláhu. Tato jejich výhoda se v nížinách mění na nevýhodu, kdy právě smrky jsou nestabilní, náchylné k vývratům a ohrožené suchem.

Porost na Úvaláku je ke všemu napadený kůrovcem a tesaříkem (viz foto stromu - jasanu, který zvenčí vypadal zdravě, ale uvnitř byl zasažen právě tesaříkem a hnilobou) a rozvrácený větrnými kalamitami.

Tato situace není problémem jen na Úvaláku, ale i na Vinici nebo v Králičině, případně Klánovickém lese.

2) obnova původní struktury lesa – současná struktura úvalských lesů není přirozeným stavem lesa. To, že jsme zvyklí v lesích v Úvalech vidět smrky, borovice nebo akáty, není původní druhová skladba. Tou jsou především buky, duby s příměsí modřínu, lípy a habru. V tomto směru také probíhá postupná obnova úvalských lesů (výsadby na Vinici nebo nyní na Úvaláku). Všimněte si, že při kácení byly právě tyto stromy zachovány (pokud nebyly v případě modřínu napadeny kůrovcem modřínovým). Tyto stromy jsou také odolnější vůči suchu, škůdcům a vývratům.

3) Veškeré zásahy v úvalských lesích a lesoparcích jsou realizovány na základě doporučení odborného lesního hospodáře (pan Sedláček z Lesů ČR) a plánu lesního hospodářství města Úvaly. Podotýkám, že sama vedoucí odboru životního prostředí, paní Renata Stojecová, má lesnické vzdělání, takže je také odborníkem z oboru.

Na základě doporučení odborného lesního hospodáře bude potřebné pokácet i smrkovou stěnu, která zůstala po těžbě stát u rodinných domů. S přihlédnutím na to, že i v této skupině stromů je kůrovec, je prakticky jisté, že v letošním roce dojde k totálnímu napadení a nutnosti, dle zákona o lesích, jejich odstranění.

Pokud bychom tak neučinili nyní, ale třeba o půl roku nebo o rok později, vznikne problém tyto stromy vytěžit a přiblížit k odvozní cestě, protože již letos na jaře bude vykácený les na Úvaláku opět zalesněn a vznikne reálné riziko poškození nově vysázených stromků. Tyto stromky budou sázeny o velikosti mezi 80 – 120cm a takto větší materiál byl zvolen z důvodů masivního výskytu ostružiníku, který by malé sazeničky udusil a hojného zmlazování nežádoucího akátu.

Nekácelo se jen na Úvaláku. Kácelo se i podél silnice na Dobročovice, kde namísto starých proschlých ovocných stromů, často poškozených hnilobou s výraznými dutinami v kmenech, vzniká nová vysokokmenná alej ovocných stromů. Tentokrát třešní a švestek, které doplní loňskou alej jabloní a hrušní.

Kácely se dle zákona o lesích i kůrovcové souše a polomy po těžkém sněhu v borovém porostu u odpočívadla v lese u křižovatky Praha-Kolín-Jirny. Nahodilá těžba stromů napadených kůrovcem byla provedena i v porostech Na Vinici.

Je nutné si uvědomit, že současný stav úvalských lesů je výsledkem kombinace tří faktorů:

1) úvalské lesy dosáhly stáří mezi 70 – 90 lety a s ohledem na druh vysázených stromů a prostředí, ve kterém vyrostly, se přiblížily věku dožití
2) úvalským lesům nebyla desetiletí věnována péče, kterou by zasloužily a nebyly průběžně zmlazovány a probírány v rozsahu, který byl potřeba
3) rapidní změna klimatu v posledních letech (horká suchá léta, mírné zimy) oslabuje stromy a svědčí škůdcům

Pokud bychom dnes nic nedělali, do deseti let by Úvaly z velké části o své lesy přišly. Jelikož toto nechceme, tak dnes musíme dělat co děláme. Budu –li parafrázovat známé úsloví, tak milovník úvalských lesů dnes musí mít tvrdé srdce a ostrou pilu.

Věřím, že mé vysvětlení přijmete.

Nabízím, pokud máte zájem, že 25. března v 17.00 se můžeme společně potkat na Úvaláku a o celé věci si promluvit osobně, případně některé věci vysvětlit.

S pozdravem

 

Petr Borecký, starosta města, 20.03.2019
Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda se plánuje úprava vozovky v ulici Tovární. děkuji (Vloženo 20.03.2019)

Dobrý den paní Havelková, 

vzhledem k tomu, že drtivou většinu letošních peněz města určených na investice, spolkne rekonstrukce úvalského koupaliště a ulice 5. května, jsou peníze na ostatní investice do ulic v Úvalech maximálně omezené. 

V ulici Tovární tedy letos prosím čekejte maximálně lokální výspravy, dosypání recyklátu atd. 

Mrzí mne, že Vám neumím dát lepší zprávu, vím jak ulice vypadá. 

S pozdravem

Petr Borecký, starosta města, 20.03.2019

Stránka