Blíží se spuštění optické sítě v Úvalech

… aneb projekt výstavby optické sítě v Úvalech úspěšně pokračuje

V roce 2016 jsme v Úvalech rozjeli projekt zasíťování celého města, včetně jeho okrajových částí, vysokorychlostní optickou sítí. Bylo nám jasné, že nemá smysl čekat na stát, který neustále mluví o Estonsku a digitalizaci, ale v reálu pro to není schopen nic udělat a není ani schopen na tento projekt čerpat alokované evropské dotace (EU nám v ČR na tento projekt nabízela 13 miliard Kč).

K tomuto městskému programu se mohl přihlásit jakýkoli soukromý investor, který byl schopen splnit podmínky nastavené městem (vyhrazení části sítě pro městské služby, nediskriminační přístup k internetu, síťová neutralita, cenová dostupnost pro domácnosti).

Celý projekt byl nakonec zahájen ve spolupráci se společností Úvalská stavební v roce 2017, přičemž nejvíce času zabrala úředničina – získání patřičných povolení pro výstavbu.

V jaké fázi jsme dnes?

• celý projekt má vydaná platná povolení pro celé území města, včetně jeho okrajových částí
  • zasíťováno je již skoro 30% úvalských ulic (viz mapka)
  • letos dojde k zasíťování Nových Slovan a části Horního Úvaláku (Štefánikova, Švermova, Raisova, část Palackého)
  • v létě bude v Klánovické ulici vybudován uzlový řídící bod a dojde k napojení na páteřní optickou síť

Na podzim letošního roku tak bude možné k optice připojovat první zájemce z řad úvalských domácností a podniků.

Do roku 2025 by měly být zasíťovány kompletně celé Úvaly. Naše město by se tak v tomto rozsahu mělo stát jedním z prvních měst této velikost v republice, které bude kompletně napojené na optiku. K moderním Úvalům patří i projekty jako je tento.