Rada města rozhodla o razantních škrtech v rozpočtu města

Rada města Úvaly se na svém jednání dne 7.4.2020 zabývala očekávanými dopady koronavirové epidemie na hospodářství ČR a na město.

Vládní odhady poklesu ekonomiky o 5,6% v roce 2020 považujeme za příliš optimistické. Nakonec jsme se přiklonili ke spíše skeptičtějším odhadům v rozmezí 15 – 20% s tím, že částka přidělovaná státem městu z rozpočtového určení daní (tj. převážná většina příjmů města), může být v některých scénářích až o 25% menší než dosud.

Z tohoto důvodu rada města rozhodla o okamžitém opatření na výdajové stránce města, tj. snížit výdaje rozpočtu o 25%.

V případě Úval to znamená zastavení prakticky všech plánovaných investičních akcí vyjma dokončení koupaliště a sběrného dvora. Současně s tím se omezují na nezbytné minimum finance směrované na opravy a udržování, výrazně méně investic do veřejné zeleně a veřejného prostoru, na městské akce a s méně penězi budou muset vyjít i Technické služby města Úvaly. Omezení výdajů se týká i personálních nákladů na provoz města.

Jsme si vědomi, že se jedná o razantní a drastické opatření, scénáře budoucího vývoje nejen české ekonomiky však neposkytují mnoho důvodů k optimismu a naším úkolem je udržet městské finance stabilní.

Rada města se zároveň dohodla, že přijatá opatření budeme každý měsíc operativně vyhodnocovat a pokud se ukáže, že ekonomické dopady jsou menší, než se obáváme, budeme přijatá omezení postupně zmírňovat. Velmi záleží i na budoucích krocích vlády v dané oblasti a na finálním stanovisku zastupitelstva města.

Petr Borecký, Alexis Kimbembe, Josef Polák, Lída Milerová, Miloslav Kolařík