Vyhodnocení plnění cílů plánu odpadového hospodářství města Úvaly za rok 2018

Vyhodnocení plnění cílů plánu odpadového hospodářství města Úvaly za rok 2018 vypracovala společnost ProfiOdpady s.r.o. v souladu s Plánem odpadového hospodářství města Úvaly a požadavky zákona č. 185/2001 Sb. o odpadech.

Z vyhodnocení vyplývá, že ve městě Úvaly je separace využitelných složek odpadu (sklo, papír, plast) oproti jiným městům nadprůměrná. Výtěžnost je dlouhodobě téměř o 20kg vyšší než celorepublikový průměr. Účinnost separovaného sběru využitelných složek činila v roce 2018 cca 47,5% a již nyní je téměř splněna cílová hodnota pro rok 2020 (50%).

V roce 2018 bylo na skládky ukládáno více jak 57% komunálních odpadů. Skládkován je veškerý směsný komunální odpad a zhruba 80% objemného odpadu. Měrná produkce objemného odpadu zvýšila o cca 29kg na obyvatele a je nadprůměrná. Je tedy doporučeno dbát na oddělený sběr a následné roztřídění na složky, které lze využít.

POH ČR stanovuje cíl snížit maximální množství biologicky rozložitelných komunálních odpadů (BRKO) ukládaných na skládky tak, aby podíl této složky činil v roce 2020 maximálně 52 kg na obyvatele. V roce 2017 bylo v přepočtu na jednoho obyvatele města ukládáno v přepočtu 99,2 kg BRKO na obyvatele, což je o téměř 10 kg více než v roce 2016. A v roce 2018 bylo ukládáno v přepočtu 98,8 kg BRKO na obyvatele. Na tomto množství se značně podílí směsný komunální odpad, který obsahuje až 48 % biologicky rozložitelné složky a objemný odpad, který obsahuje až 30 % biologicky rozložitelné složky. Vyhodnocení za rok 2019 bude zpracováno v průběhu prvního pololetí roku 2020.

Vyhodnocení plnění cílů plánu odpadového hospodářství za rok 2018 města Úvaly ke stažení zde.