Zodpovězené otázky


Téma: Ostatní

Vážený pane starosto,
vzhledem k tomu, že mě včera s kočárkem málem srazilo auto na přechodu, chtěla bych se Vás dotázat z jakého důvodu byla odstraněna dopravní značka : "Pozor děti" spolu se sníženou rychlostí na 30 km u mostku přes Výmolu u rybníka Fabrák směrem do města. Je to pro mě dost nepochopitelné, proč byla tato značka odstraněna, když je tento přechod velmi frekventovaný dětmi, chodícími ze školy a do školy, a který je navíc těsně za zatáčkou, není i nadále takto ošetřen. Není to poprvé, kdy jsem se tam setkala s řidiči, kteří tam vletí do zatáčky, a pak rychle brzdí před přechodem. Můžete mi, prosím, tedy sdělit důvod odstranění tohoto značení.
Velice děkuji.

Odpověď:

Petr Borecký, starosta města, 7.2.2020

Dobrý den paní Pazderková, přiznám se, že jsem ani netušil, že ta značka byla odstraněna, protože z druhé strany zůstala, viz foto. Nahrazená značka "Pozor děti" byla nahrazena značkou "Přechod pro chodce", což pro normálního řidiče znamená upozornění, že je tam přechod. Zaměstnanci našeho odboru dopravy značku doplní o značku "Pozor děti" a já Vám děkuji za všímavost. Přesto bych chtěl upozornit, že značka není zeď a je potřeba při vstupu do vozovky, zvláště s kočárkem, dávat pozor a pokud vidíte rychle jedoucí auto, raději do vozovky nevstupovat. Po nehodě je člověku houby platné, že měl na přechodu přednost ... S pozdravem Petr Borecký

Přílohy
Přechod pro chodce (png, 1 MB)

Téma: Obchod a služby

Vážený Pane Starosto,
Mám prosím otázku,jak to vypadá s výstavbou Nového obchodního centra Pražská,dočkáme se ho vůbec ??
Pro mě toto centrum by byla opravdu výhoda a kór jestli tam opravdu budou slibované obchody Lidl,Pepco,teta drogerie,Planeo Elektro, Kik,Super Zoo.
A ještě tam je prodejna textilu tak místo ní dát třeba nějakou restauraci,např KFC,bylo by to super.

Jen ,aby už to obchodní centrum Pražská stálo. To dřív bude stát snad to druhé obchodní centrum,co chce developer postavit u Hostýna ,ve kterém by vznikly ty obchody co by nebyly v tom OC na Pražské
Takže by tam mohl být třeba Globus,DM Drogerie,prodejna HECHT,Iceland,Sportisimo.

A do jednoho z obouh center umístit ještě jednu pobočku České Pošty,aby byly v Úvalech dvě pobočky,když se tak rozšiřují.

A to by úplně stačilo pro žití v Úvalech ,do ostatních obchodů by si člověk zajel do Prahy .

Plně věřím,že ve vašem volebním období se to podaří dotáhnout dokonce,aby občané byly spokojeni se službami v našim městě a hlavně by ubylo aut v Úvalech u nádraží,protože výstavbou těchto dvou obchodních center by vznikly pracovní příležitosti pro obyvatele Úval a okolních obcích a tím by ubylo cestujících,kteří za prací cestují do Prahy.

Děkuji Zdeněk

Odpověď:

Petr Borecký, starosta města, 7.2.2020

Dobrý den Zdeňku,  zahájení výstavby obchodního centra na Pražské je vázáno na vydání nového územního plánu města Úvaly. Pokud se podaří nový územní plán schválit ještě letos, mohlo by nové centrum v polovině roku 2022 otevřít.  S pozdravem Petr Borecký  

Téma: Ostatní

Dobrý den pane starosto. V souvislosti s instalací nového kamerového systému - plánujete také výběr pokut za překročení rychlosti? Ptám se, ne proto jestli mám dodržovat rychlost 🙂 ale proto, že někde jsem četl, že například Říčany mají z pokut cca 30-40 mil.ročně. To už je pěkný příjem do pokladny. Zde by to asi tolik nebylo, ale i kdyby to bylo pár milionu, byl by to pěkný příjem do rozpočtu. Vzhledem k tomu, že silnící I12 jezdí i spousta ne-úvaláků, myslím, že by se to setkalo s kladnou odezvou (samozřejmě některé záporné určitě budou...) Karel

Odpověď:

Petr Borecký, starosta města, 3.12.2019

Dobrý den Karle, 

asi Vás trochu zklamu, ale pokuty za překročení rychlosti naměřené na automatických radarech města nebudou vybírat Úvaly, ale Brandýs nad Labem. Tím odpovídám i na některé připomínky, že jsme to udělali proto, abychom na radarech "rejžovali".

Proč tomu tak je? Je to proto, že podle správního řádu řeší tyto přestupky ve správním řízení obec III. typu, což je Brandýs nad Labem. 

Naší motivací tedy nebylo vybírání pokut, ale chceme docílit, aby řidiči na území Úval jezdili dle pravidel. Síť radarů je zároveň technických základem pro budování městského kamerového systému, který může sloužit jak pro bezpečnostní složky, tak pro budování automatizovaného kamerového systému. 

Jinak máte pravdu, záporné ohlasy od některých lidí jsou, ale s tím jsme počítali 🙂

S pozdravem a přáním hezkého adventu, 

 

Téma: Ostatní

Dobrý den Pane Borecký. Prosím o informaci, jakým způsobem bude v zimních měsících probíhat údržba chodníků v oblasti Hostína. Loňský rok zde městské služby byly přesně 0-krát. Děkuji s pozdravem Šťastný Jaroslav ( SVJ U Hostína 1764)

Odpověď:

Petr Borecký, starosta města, 3.12.2019

Dobrý den pane Šťastný, 

zcela upřímně, dnes, tj. v prosinci 2019 nemá vůbec smysl se dohadovat, kolikrát byly nebo nebyly v zimě 2018 - 2019 Technické služby udržovat chodníky v oblasti Hostína. To není otázka s křížkem po funuse, ale minimálně po pěti funusech ... 

Vím jedno. Lokalita Hostín je v plánu zimní údržby a pokud nebude udržována, je věc jednoduchá - zavolejte přímo na dispečink Technických služeb (735 172 722). A pokud nepomůže dispečink, volejte starostovi (739 344 588). 

Plán zimní údržby pro zimu 2019 - 2020 je zde: e_download.php?file=data/faq/odpoved855_1.pdf&original=na%C5%99izen%C3%AD%20m%C4%9Bsta_%20%C4%8D.%202_2019.pdf

S pozdravem a přáním hezkého adventu

 

 

Téma: Ostatní

Vážený pane starosto, diskuze okolo zvýšení koeficientu pro výpočet daně z nemovitosti ukazují, že lidé v Úvalech, kteří mají ve svém okolí vybudovány komunikace a městu patřící infrastrukturu, přestávají mít zájem na využití výnosu z daně přednostně pro vylepšení zbylých komunikací. Tedy tak, jak to bylo slíbeno při zvýšení koeficientu daně z 1 na 3 v minulosti. Z diskuze k zásobníku investiční činnosti Úval soudím, že to není Váš názor. Zvažujete možnost navrhnout zvýšení koeficientu daně z nemovitosti diferencovaně? Pro příklad, v našem soukromém vlastnictví jsou dva domy, nedaleko od sebe v Úvalech. Jeden má okolo perfektní komunikaci. Druhý má jen cestu, a to velmi často blátivou. Pro první dům by bylo zvýšení daně pochopitelné, ale pro druhý dům ne. U domů bez kvalitní komunikace by měl zůstat stávající koeficient daně z nemovitosti 3 s tím, že se zvýší na 5 po vybudování komunikace. Aby i město samo bylo motivováno k úpravám komunikací, neboť by pak mělo vyšší výnos z daně. Není to můj nápad, setkal jsem se s takovým řešením již v roce 1989 při návštěvě příbuzné v Kanadě. Josef Hodboď

Odpověď:

Petr Borecký, starosta města, 3.12.2019

Dobrý den pane Hodbodi, 

děkuji za Váš podnětný názor. Zcela upřímně, Vámi navrhované postup jsme řešili, ale nakonec jsme jej zavrhli pro velmi obtížnou, ne-li nemožnou realizovatelnost. 

Jde o to, že z daňových příjmů města se financují služby, které se někdy dotýkají všech obyvatel (dodávka vody, svoz odpadu, služby městského úřadu), jiné se dotýkají vždy jen části z nich (někoho zajímá stav ulic, někoho školka, jiného škola, jiného zase stav služeb pro seniory). 

Fungování města je ale o principu vzájemné solidarity, která "tmelí" místní komunitu.

Bohužel, daňový systém České republiky je velmi centralizovaný a na rozdíl od Kanady nebo od Švýcarska mají města a obce minimální daňovou autonomii a v podstatě jedinou jejich daní /kterou navíc mohou ovlivňovat jen částečně/ je daň z nemovitosti. 

Abych tedy ale odpověděl na Vaši otázku: osobně jsem zastáncem jednotné výše daně z nemovitosti. Jsem také zastánce koeficientu 5 (tedy nejvyšší možné sazby), to ale za podmínky, že tato daň bude využita na dobudování úvalské uliční sítě a základní infrastruktury. 

S pozdravem a přáním hezkého adventu, 

 

Téma: Ostatní

Dobrý večer, Ráda bych se zeptala, jak to bude s rekonstrukcí ulic V. Špály a Kollárova. Kdo se tam pohybuje, ví, o čem je řeč. Autem se nedá zajet do ulice bez toho, aby se něčím škrtlo a nemluvím o tom, jak se v létě práší (do oken, na zahrady, na auta), natož se brodit v období dešťů blátem, v zimním období to je ještě horší, když ulicemi projede pluh a sypaci vuz, který situaci zřejmě jen zhorší a autem se nedostanete nikam. A to není problém jen těchto ulic, celá naše čtvrť je na tom stejně. Existuje již nějaký projekt, či studie? Děkuji za brzkou odpověď.

Odpověď:

Petr Borecký, starosta města, 3.12.2019

Dobrý den paní Pávová, 

o tristním stavu ulic Kollárova a V. Špály vím. Nejde jen o tyto ulice, jde i o další ulice na horním Úvaláku, ale také V Setých, U Horoušánek, Zálesí, Radlické čtvrti nebo lokality Pod Slovany. 

Náklady na rekonstrukce těchto ulic se pohybují v řádu kolem 40 milionů Kč. Jak tyto rekonstrukce zaplatit víme. Jde o kombinaci příjmů ze zvýšení daně z nemovitosti, developerských poplatků a rozpočtových zdrojů města. Teď již jde jen o to, jestli tato opatření podpoří zastupitelstvo města. Pokud ano, tak si myslím, že v horizontu příštích 10 let by mohly být všechny úvalské ulice ve stavu odpovídajícím 21. století. 

Projekt i studie máme. 

Moudřejší budu po 9. prosinci 2019, kdy se koná zasedání zastupitelstva.

S pozdravem a přáním hezkého adventu, 

 

Téma: Ostatní

Vážený pane starosto, měla bych zájem o koupi stavebního pozemku v Úvalech. Prosím, má město nějaké pozemky na prodej a kam bych se měla případně obrátit? Bylo by možné získat případně kontakt na majitele volných pozemků ? Např. v ulici Slovenská a Slezská jsou volné pozemky. Děkuji za informaci a přeji hezký den.

Odpověď:

Petr Borecký, starosta města, 3.12.2019

Dobrý den paní Chalupová, 

město Úvaly přímo žádné stavební pozemky v současné době neprodává. Pokud byste si chtěla koupit stavební pozemek nebo dům v Úvalech, můžete zkusit některý ze soukromých developerských projektů, které se realizují v Úvalech a jejichž přehled najdete na webových stránkách města (mesto/rozvoj-a-projekty-mesta/nova-vystavba-a-investice/developerske-zamery-a-projekty/).

Kontakty na soukromé vlastníky pozemků ve městě Vám s ohlednem na platnou zákonnou úpravu ochrany osobních dat předat nemůžeme. 

S pozdravem a přáním hezkého adventu, 

 

Téma: Ostatní

Prosím můžu se zeptat kdo mi bude v zimě vozit léky a vozit k lékaři když jste zrušili důchodecký taxík ? Bydlím na slovanech ,jsem skoro 70 vbdova která chodí po těžkém úrazu o berlích a v zimě téměř nevycházím/nesmím upadnout/.A to jsem Vás kvůli tomu taxi všude chválila.Je to pro mne vzhledem k zdravotnímu stavu důležitá otázka.Prosím odpovězte mi !!!! Děkuji

Odpověď:

Petr Borecký, starosta města, 3.12.2019

Dobrý den paní Burdová, 

my jsme nic nezrušili, to je asi nějaké nedorozumění. Naše pečovatelská služba Vás kdykoli odveze, kam potřebujete. Stačí zavolat kterékoli z našich pečovatelek a domluvit se na potřebném času odvozu. Kontakty jsou zde: mestsky-urad/kontakty/seznam-osob/?filtr=17

Kdybyste se nemohla dovolat nebo byl nějaký problém, zavolejte mi klidně na telefon 739 344 588 a domluvíme se spolu. 

Přeji Vám hezký advent a vánoce!