Zodpovězené otázky


Téma: Rozvoj města

Vážený pane starosto,
mám dotaz ohledně instalace optické sítě v Úvalech, konkrétně v ulici Ruská (staré Slovany). V současné době totiž používám bezdrátové připojení k internetu, nicméně se stále potýkám s nestabilitou tohoto druhu sítě. Jsem v kontaktu s panem Borovičkou, zástupcem firmy Úvalská stavební, s.r.o, a předkládám jeho vyjádření k výstavbě; cituji: " Podle posledních jednání na stavebním úřadu to vypadá, že bychom Slovany mohli realizovat již v příštím roce (2022). Nicméně vzhledem k tomu, že město vydalo nové zásady pro vstup do komunikací - chodníků, které podle mého názoru značně komplikují jakoukoli výstavbu sítí, tak nejsem schopen tento termín potvrdit na 100%."
Má otázka tedy zní, jak moc komplikované jsou "nové zásady" pro vstup do komunikací a jestli město může nějakým zásadním způsobem pomoci urychlit výstavbu optické sítě v celých Úvalech, abychom už nemuseli být rukojmími firem, které za nepříliš kvalitní dodanou službu požadují dost vysoké poplatky.
Děkuji předem za vaši odpověď.
S pozdravem
Pavel Brodil

Odpověď:

Petr Borecký, starosta města, 24.11.2021

Dobrý den pane Brodile, rozvoj optické sítě v Úvalech je jednou z priorit města a i proto jsme nastavili v tomto směru velmi vstřícnou a před 5 lety, kdy jsme s tím začali, i průkopnickou politiku. S panem Borovičkou jsme ve velmi častém kontaktu. Za posledních 5 let jsme však zároveň ušli obrovský kus cesty v rekonstrukcích ulic a chodníků a bohužel jsme letos udělali několik špatných zkušeností se "síťaři" - (a zdaleka nešlo jen o Úvalskou stavební, zde jsme se vždy nějak domluvili) ohledně "kvality" práce jejich subdodavatelských firem při uvádění povrchů komunikací, chodníků a zeleně do původního stavu. Proto jsme letos aktualizovali naše Zásady pro vstupy do komunikací tak, že každá taková firma si musí zajistit uvedení povrchů ulic, chodníků a zeleně do původního stavu výhradně prostřednictvím Technických služeb města Úvaly, abychom si nad kvalitou prací udrželi kontrolu a netrávili pak týdny či měsíce dohadováním se o tom, co mělo být a jak mělo být uděláno. Jsme s kolegy názoru, že toto rozhodně není věc, která by měla další budování optiky v Úvalech komplikovat. S pozdravem

Téma: Ostatní

Vážený pane starosto,
přeposílám Vám text emailu, který jsem před poslal 20.7.2021 na Povodí Labe k rukám pana Kamenického, který si sám vyžádal na základě stížnosti naší a dalších spoluobčanů ohledně vybudování cesty pro pěší podél našich pozemků na hranici vodního toku Výmola.
Dle jeho ústního vyjádření nemá problém s tím, aby revitalizace potoka byla provedena bez realizace této cesty.
To samé nám nám bylo sděleno projektovou kanceláří HG Partner.
Obracím se proto na Vás s prosbou o pomoc v této záležitosti, protože oslovené strany nám do dnešního dne nepodaly jakoukoliv informaci o tom, zda byl tento záměr zrušen.
Děkuji Vám za obyvatele v ulici U Výmoly a u Kaberny.

Vážený pane Kamenický,
na základě našeho telefonického hovoru Vám zasílám připomínky k revitalizaci vodního toku Výmola.
Já Jan Pazderka bydlící v ulici U Výmoly a ostatní obyvatelé bydlící na pravém břehu toku Výmola v ulici u Kaberny nesouhlasíme se záměrem zřídit cestu pro pěší na tomto břehu podél našich pozemků.
Tento nesouhlas jsme již vyjádřili při setkání obyvatel domů, kterých se záměr týká, v projektové kanceláři HG PARTNER před několika lety. Proto nás velice udivuje, že se i nadále s tímto projektem počítá.
Bylo by tím zcela narušeno naše soukromí a nevyjímaje i riziko snazšího a nepozorovaného vniknutí osob na naše pozemky.
Nehledě na to, že současní obyvatele bydlící podél Výmoly si toto místo na bydlení vybírali právě z uvedeného důvodu soukromí zahrad a klidu.
Považujeme to za zcela zbytečné, vzhledem k tomu, že o třicet metrů dále vede komunikace souběžně s říčkou (ulice U Kaberny), po které mohou pěší klidně dojít od mostku v ulici U Výmoly až k rybníku Fabrák.
Pokud by někdo argumentoval tím, že se jedná o relaxační přírodní stezku, je v Úvalech mnoho jiných míst, kde je možnost vyžití a dalších pár metrů stezky to již nespasí.
Bylo by škoda, aby se revitalizace vodního toku Výmola odkládala případně o několik dalších let, z důvodu odvolávání spolku obyvatel bydlících v této lokalitě.
Proto doufáme ve vstřícný přístup a zrušení toho záměru a předem děkujeme.

Odpověď:

Petr Borecký, starosta města, 24.11.2021

Dobrý den pane Pazderko, rozumím Vašemu přípisu, ale mám na věc zcela jiný náhled. Revitalizace toku Výmoly je důležitý projekt města a Povodí Labe a právě jedním z jeho cílů je zprůchodnění ploch u Výmoly tak, aby vznikla ucelená cesta pro vnitroměstské procházky a rekreaci. Vaši argumentaci ztrátou soukromí a obavami z vykradení domů beru v daném případě jako zástupnou, protože pak by museli být ještě více ohroženi lidé, kteří bydlí podél Výmoly níže a cesty tam vedou již dnes. Proto jako vedení města tento projekt v navržené podobě podporujeme, i přes riziko, že ho o něco zdržíte případnými odvoláváními. V tomto případě nejde o to, jestli ten projekt bude realizován letos, příští rok nebo za pět let, jeho realizace bude mít totiž dlouhodobý a jak věřím, pozitivní dopad. Jsem si ale jist, že samotná stavba bude provedena tak, aby byla estetická a podmínky pro Váš život nezhoršovala. S pozdravem

Téma: Mobilita

Dobrý den, pane starosto.
Čím dál víc jezdí syn na koloběžce do školy a zdaleka to není to jediný školák, který používá tento dopravní prostředek. Stojany na kola u školy jsou super věc, ale nikdy jsem u něj neviděl ani jednou kolo. Mnoho dětí u školy postaví koloběžku bez uzamčení a rodiče jen doufají, že ji dítě zase najde na stejném místě. Existují uzamykatelné stojany na koloběžky. Nemyslíte, že by se využili u školy více tyto stojany na koloběžky než na kolo? Protahovat zámek malým kolečkem koloběžky není moc dobré řešení. Vím, že jsou na náměstí kamery, ale krádeži to určitě nezabrání. Úvaly jsem dlouho považoval za bezpečné město, než jsem musel dvakrát za měsíc koupit nové stěrače na vozidlo. Není moc příjemné sednou ráno do auta a zjistit, že stěrače jsou fuč... A to nejsem jediný z okolí, komu se tohle stalo. Děkuji za odpověď, přeji hezký den.

Odpověď:

Petr Borecký, starosta města, 24.11.2021

Dobrý den pane Kaszo, teď možná ne, ale v průběhu jara a léta jsou stojany na kola docela využívané. Rozumím však tomu, že nemálo dětí jezdí do školy na koloběžce, jezdil na ní do školy i můj syn (a nikdy se mu neztratila). Nevím, jestli o té možnosti víte, ale škola má u budovy "A" oplocený dvůr, kde mohou děti koloběžky a kola zcela běžně parkovat a také to tak dělají - a tam je to zcela bezpečné. Nicméně Váš návrh s kolegyněmi a kolegy zvážíme a pokud MM cité takový produkt bude mít, mohli bychom jeden takový stojan zkusmo osadit (nevnímejte tuto větu jako slib, že tak uděláme, zvážíme pro a proti). Pokud se týká Vašeho zážitku se stěrači, informoval jste městskou policii? Asi by Vám stěrače najít nedokázali, ale mohou se na danou lokalitu zaměřit. S pozdravem

Téma: Rozvoj města

Dobrý den pane starosto. Dne 7.9.2021 jsem na této stránce položil dotaz ale bohužel do dnešního dne mi nebyl zodpovězen. Mohu tedy požádat o odpověď?
Předem děkuji.

S pozdravem a úctou

Karel Zelinka

Odpověď:

Petr Borecký, starosta města, 6.11.2021

Dobrý den pane Zelinko, Vaše otázka byla zodpovězena, najdete ji výše v této rubrice. S pozdravem

Téma: Ostatní

Dobrý den pane starosto,
chtěla bych se zeptat, zda, a případně kdy, bude město realizovat svůj plán ohledně tříděného odpadu, že by každá domácnost měla i vlastní popelnici na papír a na plasty. Občas tato informace někde probleskla, ale oficiální oznámení o tomto plánu jsem nikde nenašla.
Děkuji a přeji pěkný den.
Blanka Kučerková

Odpověď:

Petr Borecký, starosta města, 6.11.2021

Dobrý den paní Kučerková, v plánu to máme. Vzhledem k finančním nákladům s tím spojeným čekáme na vypsání dotace, k čemuž by dle mých informací mělo dojít v roce 2022. Zavedení tohoto systému by pak mohlo být reálné od roku 2023. Nutným předpokladem je pořízení druhého svozového auta, což realizujeme právě letos. S pozdravem

Téma: Městská policie

Dobrý den, pane starosto,

již jsem tu situaci zažila několikrát - stojím v ulici Husova v autě před staženými závorami a z kolony za mnou předjíždí v protisměru jedno auto za druhým. Pro nic netušící auta, která vyjedou "zpoza rohu" je to opravdu nebezpečná situace a podle všeho nastává během každého dne poměrně často.

Vozím v autě dost často děti a tento úsek mi opravdu nepřijde bezpečný. Dejte tam buď zrcadlo nebo strážníka!

Děkuji, Hana Jarešová

Odpověď:

Petr Borecký, starosta města, 6.11.2021

Dobrý den paní Jarešová, strážníci nemohou stát všude a celý den. Správně by kolonu aut neměl nikdo předjíždět. Pokud tak přesto lidé činí, porušují zákon o provozu na pozemních komunikacích a je to na jejich odpovědnost. Vím, že jsou na přejezdu závory často dole. Pak je ale nejmenší problém objet to přes světelnou křižovatku u Penny, sám tak činím, je to často rychlejší a pohodlnější. S pozdravem

Téma: Ostatní

Vážený pane starosto.
Jelikož na dotazy na Facebooku pod příspěvky města nikdo nereaguje zvolil jsem tuto cestu a kopíruji můj FB dotaz ohledně rekonstrukcí ze dne 22.8.2021. "Já spíš nechápu ten harmonogram prací. Všechny ulice okolo Štefánikova jsou hotové nebo se právě dělají. Jen Štefánikova která je "mimo" hlavní trasy se nechystá a její povrch je i přes snahu spodní části návozu recyklátu v žalostném stavu (na horní část od křižovatky se Švermovou se nedostalo vůbec) . Například ulice Hakenova která měla asfaltový povrch (pominu nerovnosti a kvalitu) se dělá znovu. Nebylo by lepší se prvně věnovat ulicím které nemají žádný povrch a teprve po té začít upravovat a opravovat ulice které sice povrch mají ale kvalita již není ideální? Návoz recyklátu především do ulice Švermová bylo zbytečné vyhození peněz a to muselo být každému jasné již při plánování a realizaci. Prosím pana starostu o informaci jak a podle jakého klíče se určuje která oprava ulice má přednost před tou druhou. Jaké je hlavní kritérium podle čeho se plánuje a volí postup? Podle čeho se určuje že jedna ulice dostane kvalitní asfaltový povrch a druhá nekvalitní válcovaný recyklát? Děkuji za informaci a přeji hezký den. Zelinka

Dále prosím o informaci a vysvětlení.

Na FB dotazujícího pana Davida Macka ze dne 27.8.2021 kdy se dostane na ulici K Hájovně jste odpověděl, že se prvně věnujete ulicím bez povrchu. To si ale značně protiřečí se skutečností, že ulice Kollárova (minimálně u školky) a ulice Hakenova asfaltový povrch měly (pomineme-li kvalitu) a i tak se dělají znovu. Vaše odpověď panu Mackovi je tedy dost zvláštní.

Další můj dotaz směřuje na právě rekonstruované ulice. Jaký má prosím význam například ulici Hakenovu kompletně rozkopat, zneprůjezdnit a cca třetí týden (ve chvíli kdy píši tento dotaz) se v ulici nic neděje. To opravdu neexistuje nějaký harmonogram prací, aby na sebe vše navazovalo?

Dotazů mám více, ale nerad bych Vás najednou příliš zahltil.

Děkuji za objasnění a přeji hezký den.

S pozdravem

Karel Zelinka  

Odpověď:

Petr Borecký, starosta města, 6.11.2021

Dobrý den pane Zelinko, odpověď na Vaše dotazy je následující: 1) při rekonstrukcích ulic se vždy koncentrujeme na to, abychom vždy rekonstruovali celé ucelené oblasti. Zároveň se přitom snažíme, aby se proporčně dostalo na všechny městské části 2) ulice Hakenova je jedna z nejvytíženějších ulic v Úvalech, která je spojnicí mezi Horním Úvalákem (Pražská) a Pařezinou (Klánovická). Sice byla v asfaltu, ale její povrch byl v naprosto zuboženém stavu. 3) ulice Štefánikova a Švermova jsou vedlejší ulice, letos jsme už neměli peníze ani technické ani lidské kapacity, abychom je opravovali. Proto jsme zajistili alespoň recyklát, aby lidé nemuseli chodit v bahně. 4) živicí se snažíme dělat páteřní komunikace a komunikace se složitějším terénem (to je právě Horní Úvalák), vedlejší komunikace a komunikace v bezproblémovém terénu realizujeme především z finančních důvodů prostřikem pokládaným finišerem. S pozdravem

Téma: Životní prostředí

Dobrý den,
dnes jsem se dověděl na MÚ šokující informaci, že se v asfaltovém úseku ulice Kollárova před školkou bude dělat NOVÝ ASFALTOVÝ POVRCH! Občané jiných částí Kollárovy ulice (ale i Šfefánikovy a dalších "komunikací") v Úvalech to musí považovat za absolutní výsměch! My se skutečného asfaltového povrchu ulice nedočkáme asi nikdy. Máte k tomu nějaký komentář? Připadá vám to jako logický postup? Děkuji za odpověď. Libor Vančura

Odpověď:

Petr Borecký, starosta města, 30.8.2021

Dobrý den pane Vančuro, ptáte se mne, jestli mám k Vaší otázce komentář. Ano, mám. Čekal bych, že budete rád, že se prostor před školkou dočká nového povrchu. A Vy že se dočkáte nové ulice (ano i ulice Kollárova ve Vaší části se bude opravovat). A Vy místo toho nadáváte a píšete něco o výsměchu ... Jak typické pro některé Úvaláky ...