Digitální Úvaly aneb městský úřad spouští online služby!

Spustili jsme digitální služby a elektronické formuláře města Úvaly.
Aneb na úřad už (skoro) nemusíte, téměř vše vyřídíte na kliknutí myší.

***********************************************************************

… a nyní více textu pro zájemce 🙂

Dlouhodobým cílem nás, kteří na radnici pracujeme, ať již se jedná o volené politiky nebo profesionální úředníky, je digitalizace fungování městského úřadu. Naše představa je taková, že když umí soukromá sféra svým zákazníkům nabídnout své služby online a z pohodlí domova, měla by to vůči svým zákazníkům zvládnout i sféra veřejná.

Je pravda, že stát tomu moc nepomáhá, ať již zákony nebo fakticky neexistencí jakékoli metodiky či poradenství, takže obce postupují každá po svém a od státu chtějí, aby jim alespoň nekladl překážky.

V Úvalech jsme práce na digitalizaci úřadu zahájili již v roce 2019.

Zadání bylo v podstatě jednoduché: chtěli jsme, aby kterýkoli občan mohl své podání na městský úřad učinit z pohodlí domova elektronicky, mohl své podání a jeho vyřizování sledovat online a případně dostal příslušné rozhodnutí nebo vyrozumění v elektronické podobě. Zároveň jsme služby města chtěli propojit se službami, které již dnes poskytuje elektronicky stát na Portálu občana a také se službami Technických služeb Úvaly.

Celý projekt výrazně zdržela epidemie Covidu a všechna s tím spojená finanční i personální omezení.

Teď jsme to tedy konečně dotáhli do stavu, kdy můžeme digitální služby pro veřejnost spustit. Na webových stránkách města tak najdete online formuláře, které můžete rovnou digitálně podepsat a podat (přes datové schránky, NIA, mojeID, bankovní identitu atd.), také si je můžete uložit, vytisknout nebo osobně donést na úřad a také můžete sledovat proces vyřizování vašeho podání. Můžete se rovnou propojit na státem provozovaný Portál občana a využít některé z jeho služeb. Během několika měsíců pak chceme propojit služby města se službami Technických služeb, abyste si mohli veškerou agendu týkající se třeba vodného a stočného vyřizovat také online.

Víme, že na počátku nebude vše dokonalé, jak bychom všichni chtěli a tak budeme rádi za vaši zpětnou vazbu a podněty, co můžeme zlepšit.

Rád bych na tomto místě poděkoval za opravdu velké nasazení svých kolegyní a kolegyň z městského úřadu Úvaly, především pak Janě Tesařové a panu Jiřímu Müllerovi z firmy Polysoft.