Meditační a oddychová zahrada při základní škole v Úvalech

Název projektu – investiční akce

Meditační a oddychová zahrada při základní škole v Úvalech

Kdy a jak schválen orgány města (usnesení)

1) Vyhlášení výběrového řízení na zakázku malého rozsahu na akci “Návrh vegetačních úprav areálu ZŠ Úvaly 2 ” – usnesení č. R – 121/2019 ze dne 27.3.2019

2) Výběr dodavatele na akci “Návrh vegetačních úprav areálu ZŠ Úvaly 2 ” – usnesení č. R- 201/2019 ze dne 21.5.2019

Předpokládaná hodnota investice (finance celkem, vlastní, cizí)

431 926,27 Kč včetně DPH

Předpokládaný termín

červen 2019

Nositel projektu (odbor, osoba)

Odbor životního prostředí a územního rozvoje – Riegerova 897, Úvaly

Stručný popis

Předmětem předložené dokumentace je řešení meditační (rekreační, oddychové) zahrady při ZŠ Úvaly.

Podrobný popis (zejména zdůvodnění s ohledem na potřeby města, rozsah projektu, etapizace, …)

Meditační zahrada vznikla s cílem vytvořit prostor sloužící především žákům základní školy a jejich rodičům, případně také obyvatelům města Úvaly. Jedná se o plochu malého měřítka v severní části školního areálu, která je během dne volně přístupná přes západní branku. Plocha je rozdělena na tři harmonicky vyvážené části – 1/ pochozí a pobytovou štěrkovou plochu s dekorativním ornamentem v podobě soustředných kruhů ze žulových kostek, 2/ trávník a 3/vegetační lemy z převážně stálezelených keřů (vazba na stín a lokální podmínky), okrasných trav a trvalek. Vzhledem k významnému celodennímu zástinu je nutné prostor optický „rozsvítit“, čehož je dosaženo použitím rostlinných druhů s lesklými či panašovanými listy, bílými květy a střídáním jejich textur. Výsledkem je tak „zelená oáza“ jako místo pro odpočinek pod korunou solitérního stromu. Mobiliář je použit dvojího typu – jedná se o lavičku s opěradlem a přenosná krychlová sedátka, volně rozmístěná v rámci celé štěrkové plochy. Voda jako důležitý element prostoru se v zahradě objevuje jako statická hladina v rámci velké kovové mísy, odrážející oblohu a sloužící jako pítko pro ptáky. Celkovou atraktivnost prostoru zvyšuje i cenný výhled na barokní kostel a blízkost potoku Výmoly.

Rozpracovanost

Léto 2019

Další dokumenty, přílohy, odkazy na server

Technická zpráva ke stažení zde