Pietní akt v upomínku obětí II. světové války v Úvalech při příležitosti 75. výročí konce války

Dnes jsme si na úvalském hřbitově u památníku obětí II. světové války připomněli 75. výročí začátku Pražského povstání, konec války a oběti, které přinesla.

Letos si bohužel nemůžeme toto výročí připomenout v rozsahu, který jsme chtěli, protože stále platí nouzový stav a limity pro počty shromážděných osob.

Sešli jsme se proto alespoň v omezeném počtu zástupců města, úvalských skautů a městské policie, abychom si připomněli oběti války, hrdiny, kteří nasadili a mnohdy obětovali život pro naši svobodu, ale abychom si také připomněli, že válka nevzniká jen tak sama od sebe, má své příčiny a pochopitelně i následky.

I když stále ještě mezi námi v ČR žije více než 200 000 lidí starších 85 let, kteří mají na válku živé vzpomínky a stále ještě žije přes 350 druhoválečných veteránů, generace, která zažila zlo, jež válka přináší, pomalu odchází.

Je proto na nás, abychom tuto paměť dál udržovali, aby válka zůstala jen hrozivým mementem minulosti a nestala hrozbou budoucnosti.

Z pietního aktu, včetně projevu starosty města, byl pořízen videozáznam, který si můžete přehrát zde: