Úvaly Ukrajině – poděkování a pár organizačních věcí

Milí Úvaláci, milé Úvalačky,
❤️chtěl bych vám všem touto cestou poděkovat za obrovskou vlnu solidarity, kterou jste projevili vůči nešťastným lidem prchajícím z Ukrajiny před Putinovými bombami. Na městském úřadě nám stále drnčí telefony s nabídkou pomoci, nabídky chodí i do mailu pomocukrajine@mestouvaly.cz, píšete mi i přes messenger.
Moc si toho všichni vážíme a přál bych vám vidět tu úlevu v očích matek, které mají často i opravdu malá miminka, když zjistí, že už jsou v bezpečí. A zároveň mají v očích smutek, když myslí na své muže na frontě.
Aby však naše pomoc byla co nejefektivnější, je potřeba, aby byla organizovaná a smysluplná. Níže dávám několik bodů, které mohou být efektivním vodítkem pro vaši pomoc.

1. Nenoste nám šaty, hračky, obvazy, léky, jídlo atd. Je to asi dobré pro pocit, že jste něco udělali, ale v reálu to není efektivní. Jestliže bychom jako město něco z toho potřebovali, zveřejníme to. Pokud něco takového potřebují profesionální neziskovky (Člověk v tísni, ADRA atp., zveřejní to, ale úplně nejčastěji to nakoupí od dodavatelů ve velkém a za dobré ceny).Nenabízejte nám ani zatím služby jako je hlídání dětí atp. Ti lidé jsou ve velkém stresu a neumíme si představit, že by matky své děti pustily jakkoli z dohledu. Chápeme, že je to těžké si představit, ale bydlí s námi i lidé, kteří mají za sebou zážitky druhu, kdy jim raketa zničila dům atp.

Ujišťujeme vás, že se snažíme jednat maximálně empaticky, máme k dispozici lékaře, v případě potřeby psycholožku hovořící ukrajinsky.

2. Nevyrážejte na hranice se svými auty. Jenom tam zhoršíte situace a uvíznete v kolonách. Daleko efektivnější je řešení, kdy hranicím jezdí speciální vlaky Českých drah nebo autobusy vypravované Středočeským krajem a dalšími kraji.
Jak reálně pomoci?

Každá pomoc stojí peníze. A ne úplně málo peněz. Takže ideální je posílat peníze.
  1. Můžete podpořit přímo válčící UkrajinuPodpoříte ji tak, že převedete svůj finanční příspěvek přímo na účet ukrajinského velvyslanectví. Číslo účtu: 304452700/0300
  2. Můžete podpořit přímo město Úvaly.Zřídili jsme za tímto účelem transparentní účet 123-6388350257 /0100 Město Úvaly – Pomoc Ukrajině. Z tohoto účtu budeme platit přímo výdaje spojené s péčí o ukrajinské válečné uprchlíky. Svoji materiální pomoc či ubytování můžete nabídnout i na mailu pomocukrajine@mestouvaly.cz
  3. Můžete podpořit přímo neziskové organizace jako jsou Člověk v tísni, Adra, Donio nebo Červený kříž. Jedná se o velké profesionální organizace, které s tím mají zkušenost.Budeme rádi za nabídku ubytování. Jenom prosím u toho zvažte, jestli tuto zátěž budete schopni zvládnout. Případné nabídky posílejte na pomocukrajine@mestouvaly.cz
  4. Svoji pomoc můžete také velmi efektivně nabídnout přes oficiální vládní stránky www.nasiukrajinci.cz

Ještě jednou bych chtěl touto cestou poděkovat za vaši pomoc a ohromnou vlnu solidarity. A chtěl bych také velmi poděkovat svým kolegyním a kolegům z městského úřadu, Technických služeb, městské policii.

Chtěl bych vás všechny poprosit ještě o jednu věc. Nezaměňujme prosím Putinův režim za obyčejné Rusy a Rusky. I ti žijí v Úvalech a zdaleka nelze říct, že schvalují postup diktátorského režimu v Rusku – mnohdy naopak. Jejich situace je teď lidsky mimořádně těžká, mějme pro ně porozumění.

A všichni doufejme, že válka brzy skončí porážkou putinovského režimu.

Petr Borecký, starosta města