Úvaly bez bariérÚvaĺy bez bariér

 

Technická mapa Úval a GeoportálGeoportál

 

Rozklikávací rozpočet

Rozklikávací rozpočet

Aplikace CityVizor

 

Investiční mapa města

Investiční mapa města

 

Digitální povodňový plán
Povoden

 

Aktuální příjezdy a odjezdy vlakůInformační tabule o odjezdech a příjezdech vlaků

 

Bezpečné Úvaly

Bezpečné Úvaly

 

Aktuální stav hladin vodních toků v Úvalech

Výmola

 

Kamery v ÚvalechÚvaly živě

Vyhledávání

rozšířené vyhledávání ...

Univerzální překladač

Překlad (translations)

Czech English French German Italian Polish Russian Spanish

 

Czech POINT

 

facebook

 

posemberi

 

Street Art Úvaly

Návštěvnost

Návštěvnost:

ONLINE: 12
DNES: 616
TÝDEN: 2983
CELKEM: 1251694

Navigace

Výběr jazyka

  • Česky
  • English
  • Deutsch
Odeslat stránku e-mailem

Obsah

Stránka

Právě jsem dočetl Vaší odpověď na příspěvek pana Koláře. myslím, že jsou pouze dva názory, Váš a zbytku obyvatel a především rezidentů. Proč parkování nemůže být zpoplatněno parkovacími hodinami, tak jak je to třeba v Brodě. Za parkování musí platit pouze rezidenti a nemají mnohdy šanci zaparkovat. Šikmé stání je tak zbytečně veliké, že se tam v pohodě vejdou dvě vozidla, jen je nutné přemýšlet logisticky, podélné stání je vyznačeno v rozporu se zákonem, je vytyčeno s výstupem do nesmyslných zahrádek sloužící k hrabání psů a odhazování odpadků. Tato bílá čára je ve většině případů již výrazně poškozená a polámaná. Kdo bude platit ty opravy? Jaký je důvod omezování podnikání v centrální části obce snižováním počtu parkovacích míst? Nebo jste již žádali o změnu statutu ulice na náměstí? protože ulice Arnošta z Pardubic není náměstí! Ulice Arnošta z Pardubic a Husova jsou průjezdové komunikace, a to dle Vašich vlastních slov, když jsme žádali o snížení provozu. zahrádka před hospodou u školy je fajn, když denně stovky dětí nemusí procházet mezi pivními výpary a vajgly, tato restaurace má svou vlastní zahrádku ve dvoře, tak jaký je důvod ve školním období zabírat tak velkou plochu na úkor parkování? (Vloženo 11.01.2019)

Dobrý den pane Holcmane, 

asi Vás to překvapí, ale řízení města není o tom, že se starosta nějak vyspí, následně podle své nálady vydá rozhodnutí a všichni ostatní se podle toho zařídí. Řízení města je procesem, kterého se účastní poměrně dost lidí, a to jak ze zastupitelstva,  jednotlivých odborů městského úřadu, tak komisí, případně dotčených orgánů státní správy. Starosta v ideálním případě inspiruje, vede a snaží se město nějakým způsobem směrovat, ale nikdy toto sám o sobě nemůže udělat, pokud nemá spolupracovnice a spolupracovníky. 

A to se pochopitelně týkalo a týká i náměstí v Úvalech, i když se hrdě hlásím k tomu, že jsem se hodně snažil o to, aby vypadalo, jak vypadá. Neustále zdůrazňujete, že to není náměstí, ale ulice. Právně máte pravdu - je to evidované jako ulice. Na náměstí jsme to nepřeměnili proto, aby si lidé a podnikatelé nemuseli měnit občanky, sídla provozoven atd. Nic to ale nemění na tom, že pokud obyvatelé Úval mluví o náměstí, mají tím na mysli zpravidla Arnošta z Pardubic.  

A teď k Vašim připomínkám: zóna časově omezeného parkování je zvolena zcela záměrně. Umožňuje totiž obrátkovost při využívání parkovacích míst tak, že návštěvníci centra města (úřady, obchody) vždy mají plus mínus nějakou možnost zaparkovat. Zcela záměrně jsme nechtěli jít plošnou zónou placeného parkování, protože nám nejde o to, abychom tahali lidem peníze z kapes. 

Máte pravdu, že rezidenti za parkovací karty platí. Ale ceny karet jsou nastaveny tak, že platba za první kartu je opravdu symbolická (500 Kč ročně je 1,40 Kč za parkování denně), cena karet za další vozidla je vyšší, abychom jejich majitele motivovali k přemýšlení, jestli opravdu potřebují parkovat svá vozidla ve veřejném prostoru. 

A tím se dostáváme k další otázce, kde je možná zásadní rozdíl v našem uvažování: ulice, náměstí vnímám (ale velmi podobně to mají moji kolegové v radě) jako veřejný prostor, který má sloužit všem - chodcům, cyklistům, řidičům, ale má také esteticky pozvedat vnímání každého jednoho z nás. A v tomto ohledu si myslím, že přetvářet veřejný prostor na jedno velké parkoviště není ta cesta. 

Uvědomte si navíc, že město Úvaly stále roste a poroste i v budoucnu. Prostor Husovy a náměstí Arnošta z Pardubic je poměrně malý. I kdybyste přidal dalších 50 míst, nebude to stačit.

Pokud se týká poškozených hran parkování, budeme to řešit se  zhotovitelskou firmou SATES ČECHY v rámci záruky na jaře, až se oteplí.

Dopravní značení bylo schváleno všem dotčenými orgány státní správy. Jistě, mohlo by být ještě vyznačeno svislým dopravním značením, ale opravdu chceme mít z náměstí dopravní hřiště? 

Na závěr mám tady pro Vás pro inspiraci docela zajímavý web k přečtení na dlouhé večery pod lampičkou: https://www.dobramesta.cz/

S pozdravem

 

Petr Borecký, starosta města, 06.02.2019
Dobrý den, pane starosto, zajímalo by mě, zda se v Klánovickém lese nějakým způsobem reguluje počet divokých prasat, prosím? Mám roční dceru a chodím s ní do lesa na pravidelné procházky a během toho roku jsem tam už několikrát narazila na divoká prasata, což pro maminku s kočárkem není zrovna příjemná zkušenost... Naposledy jsem narazila na smečku asi 4 divokých prasat pouze kousek od hlavní komunikace a během posledního měsíce to bylo už po několikáté. Přijde mi, že jsou v lese prasata značně přemnožená a nikdo jejich počet nijak nereguluje. Zajímalo by mě tedy, zda se o zvěř v lese někdo stará a jakým způsobem se snižují stavy zvěře v lese. Vím, že je v lese cedule, aby lidé dbali zvýšené opatrnosti z důvodu výskytu divokých prasat, ale to neznamená, že se jejich stavy nebudou nijak regulovat. Předem děkuji za informaci. S pozdravem, Barbora Arakelyan (Vloženo 30.01.2019)

Dobrý den paní Arakelyan,

zde platí krásné české přísloví: "Kdo se bojí, nesmí do lesa". V lese prostě divoká zvěř žije a patří k ní i divoká prasata. Za normálních okolností se každé divoké zvíře člověka  bojí a snaží se mu vyhnout nebo uniknout. Pokud ale tuto možnost nemá a divočák se cítí ohrožený, neváhá zaútočit. 

Doporučením tedy je nepřibližovat se k pruhovaným selátkům, i když jsou roztomilá a vždy nechat zvířeti prostor k úniku, aby se necítilo zahnané do kouta. Pak je nebezpečí minimální, i když nějaké to zachrochtání z lesa uslyšíte. 

Co se týká počtu divokých prasat, jejich počty v posledních letech výrazně stouply, a to především díky tomu, jakým způsobem hospodaříme v krajině (pěstování kukuřice, řepky nebo obilí v širých lánech), odhazováním odpadků a potravin v lesích. Na tom všem si divočáci rádi pochutnají. Myslivci je samozřejmě střílejí, ale zejména v okolí Prahy jich tolik není a za další jakékoli uzavírání lesů kvůli honům se střetává s velkou nelibostí veřejnosti. 

Sousední Újezd nad Lesy před nějakým cca 2 lety dokonce vyplácel za zastřelená prasata odměny, valného účinku to však nemělo. 

Co na závěr? Buď se řídit doporučeními, která jsem Vám popsal nahoře a užít si procházky v lese nebo chodit s kočárkem po městských parcích, ale i tam na nějaké to divoké prase narazit můžete. (https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-krimi/579339/hon-na-divocaka-v-centru-budejovic-prase-vlitlo-do-obchodu-a-zranilo-zenu.html)

S pozdravem a přáním hezkého dne 

 

Petr Borecký, starosta města, 06.02.2019
Dobrý den,pane starosto,mohu se prosím zeptat zda-li je znám již termín otevření OC Pražská a též i seznam obchodů?? Podle mně by tam mohlo být to co v Úvalech chybí a to je toto Seznam obchodů: Sportisimo,Pepco,Kik,Dr.Max,Lidl,Dm, Electroworld,Decathlon. Luboš (Vloženo 02.02.2019)

Dobrý den Luboši, 

přípravy na realizaci OC Pražská jsou prozatím pozastaveny, protože investor nezískal souhlasné stanovisko odboru územního rozvoje v Brandýse nad Labem. Bude nutné počkat na nový územní plán Úval, který toto umožní. A kdy bude nový územní plán přijat? Zřejmě někdy v rozmezí roku 2019 - 2020.

S pozdravem

 

Petr Borecký, starosta města, 06.02.2019
Vážený pane Starosto, Měl bych takový dotaz zda-li by do plánů nešla třeba zanést výstavba AQuaparku na Hostýně. Toto bych rád velmi uvítal zde v Úvalech v zimním období,ale i v Letním. Protože když by přes léto nestačilo přírodní koupaliště,tak by se mohlo chodit i do AQuaparku. V tom AQuaparku by mohl být i velký bazén,kam by mohly žáci ZŠ a MŠ jezdit na plavání jak z Úval tak i Okolí. Vím,že by to byla náročná finance pro Úvaly,ale myslím si že z AQuaparku a přírodního koupaliště by šly do kasy města velké výnosy,protože by to spravovalo město. Děkuji mnohokrát předem za odpověď. Jan Kolařík (Vloženo 03.02.2019)

Dobrý den pane Kolaříku, 

výstavba akvaparku na Hostíně z rozpočtu města je zcela nereálná. Jsou pro to tyto tři hlavní důvody: 

1) rozpočet města má pro nejbližší roky zcela jiné priority (školství, doprava, životní prostředí, sportoviště a městská knihovna)

2) pozemky na Hostíně patří soukromému investorovi a v minulých letech (před rokem 2010) schválená územní studie s výstavbou akvaparku nepočítá

3) akvaparky jsou vysoce ztrátová záležitost a každé město je dotuje.

S pozdravem

 

Petr Borecký, starosta města, 06.02.2019
Pane starosto,opět je ve Škvorecké ulici proti řadovkám nebezpečná díra. Vím, že tato komunikace není ve správě města, již jednou jste ji nechával opravit a proto vás žádám o zajištění opravy.Děkuji Jana Smutná (Vloženo 01.02.2019)

Dobrý den paní Smutná, 

Váš podnět předám na Krajskou správu a údržbu komunikací, aby zajistila nápravu (silnice patří Středočeskému kraji). V současné době Vám však mohu doporučit jen dávat pozor, protože při současných klimatických podmínkách nelze opravu provést tak, aby se díra během pár dnů neobjevila znovu. 

S pozdravem

 

Petr Borecký, starosta města, 03.02.2019
Vážený pane starosto, je po svátcích a tak nic nebrání k rozsáhlejší komunikaci. Své dotazy rozdělím do dvou bloků. Odpadky u nádraží se dále jen a jen vrší. Jistě to nejsou odpadky ČD, kterým patří i kontejner. Chápu, že tuto skládku nechtějí technické služby uklízet, ale je tedy nutné ohlídat, kdo tu skládku vytváří. To se ten odpadový Oskar asi dívá jinam. Dále pak ulice Husova a Arnošta z Pardubic jsou denně posety psími exkrementy a to nemluvím o označkovaných domech a vratech. Bude MP nařízeno aby konala dle zákona o obecní policii? Jestli nevíte co tento zákon obsahuje, stačí se podívat na internet. A koše a pytlíky na toto nadělení by také mohlo být součástí mobiliáře. Děkuji, Karel Holcman (Vloženo 06.01.2019)

Dobrý den pane Holcmane, 

pokud se týká nepořádku u kontejnerů u nádraží, odklidili jej pracovníci Technických služeb. Jedná se o kontejnery SŽDC, se kterou jednáme o tom, aby si tyto kontejnery za prvé zabezpečila a za druhé, aby tam vytvořila nějakou uzamykatelnou ohrádku. Prostě chceme, aby dané místo vypadalo kulturněji než vypadá. Prostor nově navíc bude od února pod dohledem kamery městské policie, takže budeme schopni případné odhazovače odpadu identifikovat. 

Pokud se týká psích exkrementů, tak je to bohužel problém nejen Husovy ulice. Mohu Vás ubezpečit, že existují jedinci, kteří nechají vykálet svého psa na chodník nebo do květinového záhonu, i když je nádobka se sáčky jen pár metrů od nich. A řešení? Pokud takového člověka nechytíte doslova při činu, tak jestliže jej nejsou ochotni usvědčit kolemjdoucí, tak mu nic nedokážete. S tím nic neudělá ani státní ani městská policie. Je to o kultuře chování každého jednoho z nás. Někdo nechá kálet psy na chodník, jiný zase nemá problém zaparkovat své auto přímo do květinového záhonu ... 

Co se týká košů a sáčků na psí výkaly, budou instalovány do Husovy ulice a na náměstí v průběhu února - března, prostě jakmile povolí mrazy. 

S pozdravem a přáním chůze na chodníku bez kličkování mezi lejny

 

Petr Borecký, starosta města, 23.01.2019
A teď tedy ta důležitější část. O rekonstrukci centra již toho bylo namluveno hodně, nicméně již dnes je jistě možné vyhodnotit situaci. Smyslem rekonstrukce mělo být zalidnění centra obce a posílit kupní sílu podnikatelů, kteří mají v centru obchody a další kulturní a jiné činnosti. Od toho bylo přítomnými vzato na vědomí i posílení parkovacích míst. Bohužel došlo bez vědomí občanů k záhadné změně projektu a parkovacích míst ubylo. To, že se z vozidel vystupuje do nesmyslných zahrádek, že parkovací místa nejsou označeny řádně dle zákona a v rozporu s dopravní značkou umístněnou na začátcích vjezdu do centra je asi to nejmenší. To, že zásobování nemá kde skládat zboží a řidiči jsou nuceni porušovat zákon o provozu na pozemních komunikacích a to, že většina místních, nemá mnohdy jak vyjet či zajet do dvorů je horší, ale skutečnost, jak se chovají řidiči, kteří centrem pouze projíždějí, nebo vezou děti do školy je katastrofální. MP místo starosty, je evidentně řízena nějakým prominentním úředníkem a mnohdy v rozporu se zákonem. Pod školou na přechodu stojí strážník, řidičky bez problémů parkují v zatáčce na plné čáře 5m od strážníka a vysazují či čekají na děti. Přechod naproti Úřadu slouží k předjíždění a jeho nájezdy pro slepé jako parkoviště. Naprosto nežádoucí situace je však křižovatka Husova Smetanova, kdy vozidla stojící před závorami jsou předjížděna přes přechod a plnou čáru vozidly odbočujícími do Smetanovi ulice. Tím jsou ohroženi nejen chodci na přechodu, ale i vozidla vyjíždějící ze Smetanovi ulice. No a závěrem děcka, které v tomto ročním období jezdí do školy a na kroužky na koloběžkách a kolech jsou ve většině případů neosvětlena ani nemají reflexní prvky. A proto by se asi měla MP úkolovat nějakou dopravní komisí a ne je úkolovat čištěním od vozidel před Úřadem. Děkuji (Vloženo 06.01.2019)

Dobrý den pane Holcmane, 

značení parkovacích míst a jejich režim v ulici Husova a na náměstí Arnošta z Pardubic schvalovala Policie ČR i odbor dopravy v Brandýse nad Labem. Tvrdíte-li, že je dopravní značení parkovacích míst v rozporu se zákonem, pak je to téma, které byste měl primárně řešit s odborem dopravy města Úvaly (vedoucí pan Petr Matura), eventuálně s odborem dopravy v Brandýse nad Labem a uvést konkrétní argumenty. V tomto svém dotazu jste je neuvedl, jen jste sdělil svůj názor. 
 

V druhé části dotazu, která se týká chování řidičů, s Vámi souhlasím. Mnohdy nestačím zírat, čeho jsou lidé za volantem (ale i chodci) schopni. Městská policie na to dohlíží a v rámci možností se to snaží řešit, ale například ráno je primárním úkolem strážníka hlídat děti na přechodu a ne obcházet špatně zaparkovaná auta. 

V průběhu dne však toto městská policie řeší, ale bohužel nemůže být za stávajícího personálního obsazení na místě nepřetržitě celý den. Je to o kultuře chování každého jednoho z nás. V čem si myslíte, že je rozdíl mezi Českem na straně jedné a Rakouskem nebo Švýcarskem na straně druhé? Ano, jistě, je rozdíl v materiálním bohatsví. Ale ještě větší rozdíl je v dodržování pravidel, a to i nepsaným a tím, čemu se říká "kinderstube".

S pozdravem

Petr Borecký, starosta města, 23.01.2019
Dobrý den, v lednovém Životě Úval byla zveřejněna mapka parkovací zóny v okolí nádraží. Zajímalo by mě jak to bude s parkováním občanů kteří v této zóně bydlí? Děkuji za odpověď. Nováková (Vloženo 09.01.2019)

Dobrý den paní Nováková, 

předpokládáme, že režim bude shodný s režimem, který platí pro rezidenty z ulice Husova a náměstí Arnošta z Pardubic. Tzn., že pokud občan bydlící v dané lokalitě chce parkovat své auto na ulici, musí si koupit parkovací kartu. První auto by stálo 500 Kč ročně, druhé 5 000 Kč ročně a třetí a další 15 000 Kč ročně. 

Více informací o plánovaných parkovacích zónách najdete na webu města nebo přijďte na veřejnou diskusi dne 4.2. od 18:00 do společenského sálu Domu s pečovatelskou službou na Náměstí Svobody. 

S pozdravem

Petr Borecký, starosta města, 23.01.2019
Dobrý večer, pane starosto... V Źivotě Úval jsem si přečetl článek o plánované svazkové škole v oblasti Hostína. Můj dotaz zní - jakým způsobem se zajistí obslužnost školy? Nebo-li kudy se tam ty tisíce žáků dostanou? Na úzké silnici směr Přišimasy, kde se sotva vyhnou dvě auta (obzvlášť v zatáčce z ul. Škvorecká, u Billy) půjde hodně těžko vybudovat chodník směrem ke škole. Nemluvě o tom, že Škvorecká již teď praská ve švech, obzvlášť v ranních hodinách. Fakt si myslíte, že několik set aut, která každé ráno a odpoledne ke škole pojedou, se tam ztratí? Co chodci a obyvatelé, kteří v oblasti bydlí a kterých bude s novou výstavbou stále přibývat? Vážně si myslíte, že je dobrý nápad školu takového rozsahu postavit v již teď tak přetížené oblasti? Líbilo by se Vám tu bydlet? Karel (Vloženo 09.01.2019)

Dobrý den Karle, 

máte o svazkové škole na Hostíně poněkud divoké představy ... Škola bude budována pro 600 žáků, takže se rozhodně nemusíte obávat tisícihlavých zástupů dětí směřujících k Hostínu. Mimochodem, základní škola v Úvalech na náměstí Arnošta z Pardubic má dnes 804 žáků a zatím to centrum města zvládá. 

A kudy se budou tedy děti do školy dostávat? Za prvé, přístupová cesta nebude po přišimašské silnici, ale po zcela nově vybudované ulici napojené na stávající silnici II/101 zhruba v prostoru za novými bytovkami postavenými společností Arcona Capital na Hostíně. Podívat se na to můžete třeba na tomto plánku (mesto/majetek-a-investice-mesta/probihajici-investice-mesta/?more=849#msg849). A doprava dětí do školy? Předpokládáme autobusy, auty a pěšky, podobně jako je tomu dnes v centru. 

Co se týká umístění školy, město moc možností, kam školu umístit, nemá. Po původně zvažovaném, ale sousedy odmítnutém umístění na kraji ulice Polská, jsme školu umístili do lokality, kam již byla plánována v rámci projektu Hostín schváleného zastupitelstvem v letech 2008 - 2010. 

Souhlasím s Vámi, že ulice Škvorecká a její bezprostřední okolí jsou dopravou zatíženy hodně a do budoucna to bude jen horší. Ale my jsme takto rozsáhlou zástavbu v daném místě neschvalovali a já osobně jsem byl vždy zásadně proti. Důsledky rozhodnutí z let 2008 - 2010 ale začínají dopadat na město právě v těchto letech a my je musíme řešit. 

A pokud se týká toho, jestli bych u silnice Škvorecká chtěl bydlet? Nechtěl. A proto tam nebydlím. Ale chápu, že někteří obyvatelé, kteří v daném místě bydlí několik desetiletí nebo si tam kupovali byt před rokem 2008, volbu moc nemají. I z toho důvodu se stále snažíme hledat řešení a plánovat opatření, která by dopravní zátěž na Škvorecké alespoň rozložila (projekt nové spojky ze silnice I/12 do budoucí zóny u Přišimašské silnice, změna parametrů projektu Hostín atd.). Jestli uspějeme, nevím. Ale budeme se alespoň snažit. 

S pozdravem

 

Petr Borecký, starosta města, 23.01.2019
Vážený pane starosto, nejsem z Úval, ale roky jsem navštěvovala tamní koupaliště. Mohu se zeptat, jak to vypadá s jeho rekonstrukcí? Děkuji předem za odpověď. Černá (Vloženo 19.01.2019)

Dobrý den paní Černá, 

koupaliště v Úvalech právě prochází rekonstrukcí. Předpoklad uvedení koupaliště do zkušebního provozu je léto roku 2019. Více informací najdete na webových stránkách města (mesto/rekonstrukce-uvalskeho-koupaliste-1/).

S pozdravem

Petr Borecký, starosta města, 23.01.2019

Stránka