Úvaly bez bariérÚvaĺy bez bariér

 

Technická mapa Úval a GeoportálGeoportál

 

Rozklikávací rozpočet

Rozklikávací rozpočet

Aplikace CityVizor

 

Investiční mapa města

Investiční mapa města

 

Digitální povodňový plán
Povoden

 

Aktuální příjezdy a odjezdy vlakůInformační tabule o odjezdech a příjezdech vlaků

 

Aktuální odjezdy autobusů

Aktuální odjezdy autobusů

 

Bezpečné Úvaly

Bezpečné Úvaly

 

Aktuální stav hladin vodních toků v Úvalech

Výmola

 

Kamery v ÚvalechÚvaly živě

Vyhledávání

rozšířené vyhledávání ...

Univerzální překladač

Překlad (translations)

Czech English French German Italian Polish Russian Spanish

 

Czech POINT

 

facebook

 

posemberi

 

Street Art Úvaly

Návštěvnost

Návštěvnost:

ONLINE: 12
DNES: 96
TÝDEN: 3159
CELKEM: 1318245

Navigace

Výběr jazyka

  • Česky
  • English
  • Deutsch
Odeslat stránku e-mailem

Obsah

Stránka

Dobrý den,pane starosto,zajímalo by mne,jestli jsou Úvaly vlastníkem parkoviště u nádraží.Jsou tam už obrovské díry,hlavně u vjezdu a už se jim nelze vyhnout a některá parkovací místa zcela zbytečně zabírají velké kusy betonu.Děkuji za odpověď. Petráčková (Vloženo 09.04.2019)

Dobrý den paní Petráčková, 

pozemek parkoviště je ve vlastnictví Českých Drah (ČD) a již několik let se ho od ČD snažíme koupit, abychom mohli tamní parkoviště zkultivovat, jelikož ČD odmítají do úpravy pozemku vložit byť jen korunu. Vzhledem k "pružnosti" vedení ČD je tato snaha zatím bohužel neúspěšná. 

V každém případě Technické služby města Úvaly požádám, aby v co nejkratší době ony díry alespoň provizorně opravily a betonové zábrany odvezly. 

S pozdravem

Petr Borecký, starosta města, 17.04.2019
Dobrý den, ráda bych poprosila o vyjádření k dotazu zaslanému v prosinci loňského roku ohledně zajištění nápravy znečištěného chodníku firmou ALBRA. Děkuji Marie (Vloženo 23.01.2019)

Dobrý den paní Marie, 

město bude požadovat od vlastníka objektu, aby zajistil vyčištění chodníku od skvrn v průběhu jara letošního roku. 

S pozdravem

Petr Borecký, starosta města, 20.03.2019
Chtě nechtě musím reagovat na Vaší odpověď panu Kovářovi. Jestliže tato a jí podobné odpovědi na dotazy občanů jsou i součástí "vyznamenání o vstřícnosti Radnice k občanům" tak nechápu, kdo o udělení této ceny rozhodoval. Starosta v Úvalech je přeci sama Radnice a takto se chovat k lidem je naprosto nepřípustné. Kde berete tu jistotu, že zrovna tento občan není invalidní, nebo jinak omezen v pohybu, že musí jet vozem do bankomatu? Jak si vůbec z pozice starosty můžete dovolit se takto chovat k občanům. Stejná byla i otázka ohledně parkování. Není to jen názor tohoto občana, ale především větší části občanů. Tudíž "Vám osobně" není namístě. Ale je na místě Vy osobně rozhodujete pouze tak jak Vám se zlíbí a to na úkor občanů. Vy jste nařídil platit rezidentům parkovací karty, aby parkovali ve dvorech, ale Vy jste se nepostaral o to, aby tito rezidenti neměli několikrát denně zablokované vjezdy parkujícími vozy. Vy úkolujete MP, ale ve 4 lidech obsloužit cca 6-7 vesnic není prostě možné. Vy vymýšlíte parkování u nádraží, a to opět na úkor rezidentů. A přitom je to tak jednoduché, že i děti ve škole o tom mluví. Vy snižujete vše dobré co jste pro Úvaly udělal svým narcismem a alibismem. Vy nejdete ven se podívat jak to vypadá a co se s tím dá dělat. Vy nevidíte ten nárůst kol u nádraží, kdy je nutné opět kola uvazovat k zábradlí, kdy je evidentní, že dva přístřešky nestačí. Vy nevidíte, že takové přístřešky by se hodily i v jiných částech města. Pokrok nezastavíte a jak je nárůst automobilismu, tak je i nárůst cyklistiky. A lidé na kolech a koloběžkách jezdit chtějí. Ať chcete, nebo ne, Úvaly se rozšiřují, tak se také podle toho chovejte k občanům. Kdyby jich nebylo, tak v té funkci nesedíte. (Vloženo 05.03.2019)

Dobrý den pane Holcmane, 

na Vaše osobní útoky nebudu reagovat, budu se držet věcné odpovědi. 

1) invalidé mají na náměstí vyhrazeno hned několik parkovacích míst, jedno z nich je naproti radnici, cca 30 metrů od bankomatu. K bankomatu je bezbariérový přístup.

2) co se týká parkování, tak jsem na toto již několikrát odpovídal - jelikož je kapacita parkovacích míst v centru města menší, než je poptávka a jelikož centrum Úval není nafukovací, není jiná cesta než regulace.  

Stejná situace je u nádraží. Regulace parkování by měla právě rezidentům pomoci. 

3) chápu, že pokud Vám někdo zablokuje výjezd, je to k vzteku. Ale městská policie nemůže být vždy a všude hned. V každém případě jsem s kolegy z městské policie na toto téma hovořil a dohodli jsme se, že kontroly dodržování dopravních předpisů v centru Úval budou dělat častěji. 

4) pokud se týká kol, tak zatím jsou přístřešky zaplněny zhruba do poloviny. A pochopitelně vidíme, že počet kol narůstá a samozřejmě připravujeme v rámci projektování autobusového terminálu i stavbu automatizovaného systému pro ukládání kol (tzv. cyklověž). Ale to všechno stojí peníze (cyklověž cca 10 mil. Kč) a bohužel zatím v Úvalech tiskárnu na peníze nemáme. Navíc, abychom mohli postavit cyklověž, tak potřebujeme nejprve koupit pozemek od Českých Drah, kde je nyní parkoviště. A to opět za nemalé peníze - cca 7 milionů Kč, které někde budeme muset vzít. 

S pozdravem

 

Petr Borecký, starosta města, 20.03.2019
Dobrý den pane starosto, prosím o informaci jak to vypadá ohledně plánované výstavby kanalizace a komunikace v ulici Zálesí? Když jsem se dotazoval posledně tak jsem dostal informaci že se začne pokud se nepletu někdy cca kolem roku 2020. V současné době mám obavu že vše mělo navazovat na zastavění proluky v této lokalitě kdy bylo záměrem aby IS vybudoval developer a město tak ušetřilo. Nejsem si jistý jestli jsem dobře pochopil ohledně stavební uzávěry o které jsem se dověděl v Životě Úval. Jedná se tedy o to že se zde v současné chvíli stavět nebude a nedočkáme se tak kanalizace ani komunikace (o optickém kabelu ani nemluvím) ? Je v zájmu města starat se i o tuto stranu města nebo se máme jednoduše smířit s tím že zájmy jsou zcela na úplně jiných místech? Pokud se pletu, co město v nejbližší době pro tuto lokalitu plánuje? Děkuji za odpověď. Karel Zelinka (Vloženo 07.03.2019)

Dobrý den pane Zelinko, 

výstavba kanalizace v lokalitě Zálesí není možná bez dohody s vlastníky pozemků v proluce mezi lokalitou Zálesí a U Hájovny. V současné době probíhají jednání o podobě plánovací smlouvy pro výstavbu v této lokalitě. Součástí jednání jsou vyjednávání o:

- výši příspěvku na budování infrastruktury města
- naprojektování napojení lokality Zálesí na nově budovanou kanalizaci
- vytvoření veřejného hřiště a odpočinkového místa pro lokality U Hájovny a Zálesí
- vybudování přístupové komunikace v ulici Zálesí (bezprašný povrch atd.)

Pokud se týká budování zbývajících dvou komunikací v lokalitě Zálesí, zde jsme dohodnuti na spolupráci s Lesy ČR, nezastírám však, že do slibně rozběhnuté spolupráce negativně zasahuje kůrovcová kalamita, která má i dopad do hospodaření Lesů ČR a tím i do jejich investičních plánů. 

Věřím, že i lokalitu Zálesí se nám podaří během příštích několika let pozvednout na úroveň, která je standardní v jiných čtvrtích. Osobně bych byl rád, pokud by se to podařilo do roku 2022.

S pozdravem a přáním hezkého dne

 

Petr Borecký, starosta města, 20.03.2019
Dobrý den pane starosto, nevíte prosím proč se kácí stromy v lese nad mateřskou školou na Úvaláku? Nevypadají nemocně, ani napadené kůrovcem a na stránkách města nenacházím žádný odkaz a nikde jsem o tom neslyšela na zasedání A. Janurová (Vloženo 09.03.2019)

Dobrý den paní Janurová, 

v minulých dnech vzbudilo u části Úvalaček a Úvaláků rozhořčení rozsáhlé kácení lesa v oblasti horního Úvaláku (lokalita Pražská) a dokonce kvůli tomu vznikl i dopis od občanů.

Sebekriticky přiznávám, že jsme zde podcenili komunikaci s občany a potřebné vysvětlení, co se vlastně děje. Zkusím to napravit a omlouvám se za delší text.

Celá věc není o tom, že by se vedení města rozhodlo jen tak zničit les na Pražské. Dřevo je obtížně prodejné (na trhu je velký přetlak dřeva), takže ekonomický přínos je minimální a v celkovém součtu je spíše negativní (náklady na smýcení, čistění a výsadbu nového lesa). Je také jasné, že skácení lesa vždy budí nevoli u obyvatel, takže ani zde nemá žádný smysl kácet jen tak.

Proč se tedy vlastně kácelo na Úvaláku a ještě se kácet bude?

Důvody jsou následující:

1) zdravotní stav lesa. Stromy, které zdánlivě na první pohled vypadají zdravě, jsou ve skutečnosti stromy dožívající, v některých případech umírající. Smrky navíc samy o sobě jsou horské stromy. Jejich kořenová struktura tomu odpovídá – mělká a hustá kořenová soustava obepíná kamenitý povrch v horách, dává stromům stabilitu a umožňuje čerpat vláhu. Tato jejich výhoda se v nížinách mění na nevýhodu, kdy právě smrky jsou nestabilní, náchylné k vývratům a ohrožené suchem.

Porost na Úvaláku je ke všemu napadený kůrovcem a tesaříkem (viz foto stromu - jasanu, který zvenčí vypadal zdravě, ale uvnitř byl zasažen právě tesaříkem a hnilobou) a rozvrácený větrnými kalamitami.

Tato situace není problémem jen na Úvaláku, ale i na Vinici nebo v Králičině, případně Klánovickém lese.

2) obnova původní struktury lesa – současná struktura úvalských lesů není přirozeným stavem lesa. To, že jsme zvyklí v lesích v Úvalech vidět smrky, borovice nebo akáty, není původní druhová skladba. Tou jsou především buky, duby s příměsí modřínu, lípy a habru. V tomto směru také probíhá postupná obnova úvalských lesů (výsadby na Vinici nebo nyní na Úvaláku). Všimněte si, že při kácení byly právě tyto stromy zachovány (pokud nebyly v případě modřínu napadeny kůrovcem modřínovým). Tyto stromy jsou také odolnější vůči suchu, škůdcům a vývratům.

3) Veškeré zásahy v úvalských lesích a lesoparcích jsou realizovány na základě doporučení odborného lesního hospodáře (pan Sedláček z Lesů ČR) a plánu lesního hospodářství města Úvaly. Podotýkám, že sama vedoucí odboru životního prostředí, paní Renata Stojecová, má lesnické vzdělání, takže je také odborníkem z oboru.

Na základě doporučení odborného lesního hospodáře bude potřebné pokácet i smrkovou stěnu, která zůstala po těžbě stát u rodinných domů. S přihlédnutím na to, že i v této skupině stromů je kůrovec, je prakticky jisté, že v letošním roce dojde k totálnímu napadení a nutnosti, dle zákona o lesích, jejich odstranění.

Pokud bychom tak neučinili nyní, ale třeba o půl roku nebo o rok později, vznikne problém tyto stromy vytěžit a přiblížit k odvozní cestě, protože již letos na jaře bude vykácený les na Úvaláku opět zalesněn a vznikne reálné riziko poškození nově vysázených stromků. Tyto stromky budou sázeny o velikosti mezi 80 – 120cm a takto větší materiál byl zvolen z důvodů masivního výskytu ostružiníku, který by malé sazeničky udusil a hojného zmlazování nežádoucího akátu.

Nekácelo se jen na Úvaláku. Kácelo se i podél silnice na Dobročovice, kde namísto starých proschlých ovocných stromů, často poškozených hnilobou s výraznými dutinami v kmenech, vzniká nová vysokokmenná alej ovocných stromů. Tentokrát třešní a švestek, které doplní loňskou alej jabloní a hrušní.

Kácely se dle zákona o lesích i kůrovcové souše a polomy po těžkém sněhu v borovém porostu u odpočívadla v lese u křižovatky Praha-Kolín-Jirny. Nahodilá těžba stromů napadených kůrovcem byla provedena i v porostech Na Vinici.

Je nutné si uvědomit, že současný stav úvalských lesů je výsledkem kombinace tří faktorů:

1) úvalské lesy dosáhly stáří mezi 70 – 90 lety a s ohledem na druh vysázených stromů a prostředí, ve kterém vyrostly, se přiblížily věku dožití
2) úvalským lesům nebyla desetiletí věnována péče, kterou by zasloužily a nebyly průběžně zmlazovány a probírány v rozsahu, který byl potřeba
3) rapidní změna klimatu v posledních letech (horká suchá léta, mírné zimy) oslabuje stromy a svědčí škůdcům

Pokud bychom dnes nic nedělali, do deseti let by Úvaly z velké části o své lesy přišly. Jelikož toto nechceme, tak dnes musíme dělat co děláme. Budu –li parafrázovat známé úsloví, tak milovník úvalských lesů dnes musí mít tvrdé srdce a ostrou pilu.

Věřím, že mé vysvětlení přijmete.

Nabízím, pokud máte zájem, že 25. března v 17.00 se můžeme společně potkat na Úvaláku a o celé věci si promluvit osobně, případně některé věci vysvětlit.

S pozdravem

 

Petr Borecký, starosta města, 20.03.2019
Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda se plánuje úprava vozovky v ulici Tovární. děkuji (Vloženo 20.03.2019)

Dobrý den paní Havelková, 

vzhledem k tomu, že drtivou většinu letošních peněz města určených na investice, spolkne rekonstrukce úvalského koupaliště a ulice 5. května, jsou peníze na ostatní investice do ulic v Úvalech maximálně omezené. 

V ulici Tovární tedy letos prosím čekejte maximálně lokální výspravy, dosypání recyklátu atd. 

Mrzí mne, že Vám neumím dát lepší zprávu, vím jak ulice vypadá. 

S pozdravem

Petr Borecký, starosta města, 20.03.2019
Dobrý den, pane starosto, mám dotaz ke Škvorecké směrem od Billy ke světelné křižovatce - vím, že její kompletní rekonstrukce je v plánu až někdy za dva roky. Co je zde ale opravdu šílené a už minimálně 10 let stejné jsou hrozné díry na okraji vozovky, které v deštivém počasí způsobí ohromné kaluže prakticky přes celou šířku silnice. Po chodníku (tedy v místech, které také nejsou zalité vodou - je jich už zoufale málo) chodí spousta lidí a dětí do školy a okolo projíždějící auta v dešti doslova zmáčí chodce od hlavy až k patě. Určitě mi napíšete, že je to o ohleduplnosti řidičů, což bezesporu ano (jelikož se najdou tací, pro které je 50 v obci neznámý pojem), ale ti, kteří tudy nejezdí denně si louže všimnou na poslední chvíli a přibrzdit už nezvládnou - také proto, že by do nich jednoduše narazilo auto z kolony za nimi... Vážně není možné zatlačit na kraj, kterému komunikace pravděpodobně patří a ty díry alespoň částečně spravit a bydlení na nových Slovanech trochu zkulturnit? Jan Demel (Vloženo 11.03.2019)

Dobrý den pane Demele, 

o dírách jsem jednal toto pondělí při zahájení rekonstrukce ulice 5. května s ředitelem Krajské správy a údržby silnic. Přislíbil mi, že během jara by díry provizorně opravili. Budeme se snažit, aby se tak opravdu stalo. 

S pozdravem

Petr Borecký, starosta města, 20.03.2019
Dobrý den, pane starosto, rád bych se zeptal na aktuální stav budování optických sítí v Úvalech. Na stránkách města vidím poslední dokument s datem 28.4.2016. Zde je uveden předpokládaný termín realizace 2016 - 2022, jsme tedy v polovině tohoto časového rozmezí. Mohl byste uvést nějaké podrobnosti? Děkuji, Karel Illichmann (Vloženo 15.01.2019)

Dobrý den pane Illichmane, 

máte pravdu, jsme zhruba v polovině. Tu první polovinu nejvíce času zabírá papírování a musím říct, že v této zemi něco postavit je za trest (i pro město a jeho partnery). Jelikož se odvolali někteří účastníci řízení, kteří nesouhlasí s položením optiky nebo umístěním jejích aktivních prvků, nemohla být optická síť zatím oživena a realizační firma tedy zatím pouze položila chráničky či kabely v místech, kde město provádělo rekonstrukční práce v ulicích. 

Chráničky nebo kabeláže jsou v tuto chvíli položené v části Pařeziny (ulice Rašínova, Klostermannova, Tylova, Dobrovského, Máchova), v Čelakovského, potom v Jiráskově, Husově, náměstí Arnošta z Pardubic, Dvořákově, Riegrově, Bulharské, v ulicích okolo Fabráku (U Starého Koupadla, U Výmoly, U Kaberny), v lokalitě U Hájovny (Modřínová, Smrková, Borová, Tisová, Jedlová, Jalovcová), v nově realizovaných zástavbách v Radlické čtvrti (část mezi Slovany a ulicí Jeronýmova), na Výpustku II a lokalitě Podemlejn (Denisova, Vydrova, rekonstruovaná část ulice Sovova, Pod Tratí) a v ulici Horova. 

Letos bude natažena optika po celé délce ulice 5. května. Jsme tedy opravdu zhruba v polovině akce. Pro uvedení sítě do provozu je však třeba získat všechna platná povolení, která však ani skoro po třech letech od zahájení projektu nemáme pravomocné. 

S pozdravem a přáním Rychlým datům na optice zdar!

 

Petr Borecký, starosta města, 01.03.2019
Vážený pane starosto, opravdu nejsem proti Vám v žádné opozici ani politické straně a mnohdy se musím usmívat při čtení Vašich reakcí na některé zásadní dotazy. Na druhou stranu mi je smutno z poznání, jak se normální člověk nechá politikou změnit. O podsouvání lidem, jak rozhoduje Rada, nebudeme polemizovat. Nikdo by tady nechtěl mít více náměstí než lidé, kteří tu žijí a denně se zde pohybují. Bylo by zajímavé zjistit, z jakého důvodu Arnošta z Pardubic ztratilo titul náměstí. Ale vraťme se na počátek Vašeho starostování a o rozmluvách co s tím tady udělat tak, aby z toho náměstí bylo. Jasný závěr přece zněl, Arnošta z Pardubic a Husova, jsou průjezdové komunikace III třídy pro případ, že by se na hlavní stala nehoda a musela být uzavřená. A dotace na opravu přijdou z kraje. Při schůzce s architekty o podobě nového náměstí, viz web, nám architekti logicky vyvrátili naše námitky ohledně zeleně, parkovacích míst a nutností rekonstrukce nově a dobře vystavěných chodníků. Mnozí z rezidentů Vás žádalo o prověrku jiných průjezdových náměstí v různých městech, aby se dal posoudit vliv na obyvatele a dostupnost. O Vašem výroku, že součástí rekonstrukce bude parkoviště po průchodu úřadem přes Výmolu na plochu s plechovými halami. A jaké překvapení, když při začátku rekonstrukce byl předložen naprosto jiný plán schválený pouze Vámi, tedy pardon Radou. K parkovacím hodinám jen tolik, jeďte se podívat na 2 hodiny do Brodu a uvidíte jaký má smysl zpoplatnit parkování a o tahání peněz z kapes nemluvte, to je pouhý alibismus, kdo má na to, sedět x hodin v hospodě a nutnost jet autem, ať si to zaplatí a cca 10Kč za půl hodiny za nákup nikomu neublíží. K tomu dopravnímu hřišti, chápu, že tvrdíte kolik lidí se k dopravnímu značení vyjádřilo, nicméně pořád jsou v naší zemi zákony, které by se měly dodržovat. Proto jsem se také obrátil na krajský úřad se žádostí o vyjádření k dopravní situaci a umístění dopravního značení. No a v poslední řadě děkuji za odkaz, prostudoval jsem si ho, ale všude řeší problémy s občany a ne svévolně. Každopádně Vás nechci kritizovat, nebo Vaší práci, jistě se udělalo mnoho dobrého a určitě vše není tak snadné jak si mnozí asi představujeme, ale víte, že rád mluvím na rovinu a kličky mi nesedí. A opravdu na tento dotaz nepotřebuji odpověď abych byl nucen zase reagovat. Pěkný den (Vloženo 06.02.2019)

Na přání autora dotazu, či spíše příspěvku, ponechávám tento dotaz bez odpovědi. 

 

Petr Borecký, starosta města, 01.03.2019
Dobrý den pane starosto. Tento týden se značně zvýšil provoz nákladních automobilů v ulici Muchova smerem ke koupališti. Tentokrát se zemina naopak odvazela a prostor dole u čističky se spíše rozšiřoval, tak se ptám, jestli tyto přípravy souvisí s budováním námi obavaneho parkoviště, které má patřit k novému koupališti? (Vloženo 08.02.2019)

Dobrý den paní Dvořáková, 

nákladní vozy vyklízely materiál z deponie u ČOV, kterou tam město má. S přípravou parkoviště pro koupaliště toto nijak nesouvisí. Navíc jsme ještě zdaleka nerozhodli o tom, jestli tam parkoviště vůbec vznikne. Kromě argumentů PRO jsou i argumenty PROTI. Především jde o chybějící chodník v ulici Muchova.

S pozdravem

 

Petr Borecký, starosta města, 01.03.2019

Stránka