Úvaly bez bariérÚvaĺy bez bariér

 

Technická mapa Úval a GeoportálGeoportál

 

Mapa samosprávy - ÚvalyMapa samosprávy

 

Rozklikávací rozpočet

Rozklikávací rozpočet

 

Investiční mapa města

Investiční mapa města

 

Digitální povodňový plán
Povoden

 

Aktuální příjezdy a odjezdy vlakůInformační tabule o odjezdech a příjezdech vlaků

 

Bezpečné Úvaly

Bezpečné Úvaly

 

Aktuální stav hladin vodních toků v Úvalech

Výmola

 

Kamery v ÚvalechÚvaly živě

Vyhledávání

rozšířené vyhledávání ...

Univerzální překladač

Překlad (translations)

Czech English French German Italian Polish Russian Spanish

 

Czech POINT

 

facebook

 

posemberi

 

Street Art Úvaly

Návštěvnost

Návštěvnost:

ONLINE: 12
DNES: 1109
TÝDEN: 3478
CELKEM: 912248

Navigace

Výběr jazyka

  • Česky
  • English
  • Deutsch
Odeslat stránku e-mailem

Obsah

Stránka

Dobrý den, pane starosto, chtěl bych Vás požádat o zajištění aktualizace počtu obyvatel a počtu čísel popisných na stránkách města (poslední aktualizace je před více než dvěma lety). Dále bych Vás chtěl požádat o informaci, jestli se plánuje veřejné osvětlení v ulici V. Špály. Tuto ulici používám velice často v nočních hodinách a bez čelovky si to nedovedu představit. Jak potom musí být obyvatelům zde bydlícím. Dále bych Vás chtěl požádat o informaci, v jakém horizontu bude vybudován povrch ulice Kollárova (zvláště od ulice Josefa Lady k ulici V. Špály). Tento katastrofální stav se zde ještě zhoršil po opravách vodovodní sítě. Děkuji za Vaši odpověď. Zdeněk Javůrek (Vloženo 19. 3. 2018)

Dobrý den pane Javůrku,

o aktualizaci počtu obyvatel a čísel popisných jsem požádal kolegyně ze správního odboru, které to mají na starosti. Věřím, že to v brzké době zajistí.

Co se týká další části Vašeho dotazu, tak mohu odpovědět, že v ulici V. Špály počítáme jak s veřejným osvětlením, tak vodovodem i kanalizací a následnou finální úpravou povrchu. Pokud se týká veřejného osvětlení, tak by se na něj mohlo dostat buď letos nebo příští rok.

Povrch v ulici Kollárova (a vůbec na celém horním Úvaláku) je strašný desítky let, rozhodně se nejedná o záležitost poslední doby. Byl jsem se tam nedávno podívat a naopak mi přijde, že po dodělání oprav šoupat je povrch dokonce o něco malinko lepší - i když lepší jen v kontextu místa. Rada města zveřejnila již loni v létě parametry projektu postupné likvidace hliněných ulic ve městě a samozřejmě se zde počítá i s horním Úvalákem. A kdy by na tyto ulice mělo dojít? Předpokládám, že se tak stane do roku 2020 - 2021.

S pozdravem a nočním pochodům zdar!

Petr Borecký, starosta města, 19. 3. 2018
Dobrý den, moc se mi líbí navrhovaný nový vzhled náměstí Svobody. Chtěla bych vědět zda jsou již známé termíny prací a kam by se po čas bourání a výstavby přestěhovala pobočka České pošty. Děkuji Ticháčková (Vloženo 8. 3. 2018)

Dobrý den paní Ticháčková, 

pokud se podaří plánovací smlouvu s investorem schválit na dubnovém zastupitelstvu, chtěl by investor do poloviny příštího roku (2019) získat stavební povolení a následně by chtěl začít s výstavbou. 

Otázka dočasného umístění pošty po dobu výstavby je teprve předmětem diskuse s investorem. Jedna z variant řešení jsou kontejnerové buňky (podobné řešení jako při rekonstrukci MŠ Kollárova), které by byly umístěny na části parkoviště pro auta u nádraží. Ve hře jsou i další varianty, přeci jen - do začátku případné výstavby je před námi ještě cca rok a půl. 

Jsem rád, že se Vám návrh zástavby líbí. Osobně jsem přesvědčen, že tento projekt velmi pomůže širšímu centru Úval. 

S pozdravem a přáním hezkého dne, 

Petr Borecký, starosta města, 14. 3. 2018
Dobrý den pane starosto,dnes jsem šla cestou k Donátu od Hostýna.Někde jsem četla,že hodláte úvalský úsek také něčím vysypat. Když už je to tak od katastru Škvorce,zdá se mi to vhodné.Dá se tu pak jít s kočárkem a také na kole o dost lépe. Zda se také počítá s výsadbou nových stromů podél?Děkuji za odpověď. Indrová (Vloženo 11. 3. 2018)

Dobrý den paní Indrová, 

informace, kterou jste dostala, není správná. Úvalskou část stezky k Donátovi určitě asfaltovat nebo vysypávat recyklátem nechceme. Budeme ji jako doposud udržovat sekáním v přírodní podobě. Můj osobní názor je, že realizací cest ze stříkaného makadamu na škvoreckém katastru dostal genius loci stezek U Donáta ránu, ze které se asi již nevzpamatuje. Uznávám nicméně, že pro kola a kočárky je současná podoba cest pohodlnější.

Obnovu stromořadí do budoucna plánujeme, ale až poté, kdy budeme jasně vědět, kdy a jak bude probíhat výstavba čtyřpruhé přeložky Úval, aby se se nestalo, že stromy, které nyní zasadíme, budeme třeba za 5 let kácet. 

S pozdravem a přáním pěkných procházek U Donáta, 

Petr Borecký, starosta města, 14. 3. 2018
Dobrý den,pane starosto asi určitě mate mnoho, jiných starostí, ale já jsem dnes hodně naštvaná, a i docela už otrávená,z toho jaká je mezi obcí a podnikateli komunikace. Byla jsem na všech schůzkách ohledně přestavby náměstí.Vše respektuji,ale dnes 14/03 jste mi zrušili ,během 2 hodin celý obchod.Vybagrovali chodník a je hotovo,ani málem domu se nedostaneme Bez varování ,upozornění abych třeba neobjednávala zboží, kreré nyní vyhodím .Nikdo nic neřekl, nikdo nic neví. Prostě jsem musela zavřít, prodavačku poslala na pracovní úřad.Jak to bude dlouho, nevím. Buďte rád , že nepodnikáte. Děkuji Kotlabová (Vloženo 14. 3. 2018)

Vážená paní Kotlabová, 

chápu, že rekonstrukce náměstí je pro všechny náročná a stavební práce představují nemalý zásah do života všech, kteří v prostoru náměstí a Husovy ulice žijí a pracují. 

Právě proto se snažíme spolu se stavební firmou, aby práce probíhaly pokud možno co nejrychleji a aby se v prostoru stavby dalo nějakým způsobem fungovat. I díky tomu jsou dnes práce na rekonstrukci náměstí zhruba o tři týdny v předstihu. Vždy, když se má zahajovat jakákoli náročnější etapa, jsou obyvatelé a provozovatelé obchodů informováni /osobně, letáky do schránek, web a FB města/.

Ne vždy se však všechno přes veškerou snahu podaří jak má. A to byl příklad dneška. My jsme samozřejmě byli se stavební firmou dohodnuti, že o rozebírání chodníků budete všichni včas informováni a bude zároveň zorganizován provoz, bohužel odpovědný pracovník firmy SATES tak zapomněl učinit.

Byl jsem se dnes na náměstí osobně podívat a viděl jsem tu chaotickou situaci. Řešili jsme to hned spolu s panem Maturou na místě. 

Pokud se týká termínů a harmonogramů prací, jedná se samozřejmě o orientační předpokládaný postup, nelze určit s přesností na dny, rozsah prací je ovlivněn nepředpokládanými překážkami v podobě nefunkčních, příp. neoficiálně a nesprávně provedených napojení kanalizačních svodů, klimatickými podmínkami – zejména v zimních měsících, i samotnou rychlostí prováděných prací, kterou lze odhadnout jenom s omezenou přesností.

Termín “vybagrovali chodník“ není úplně přesný. Byla sejmuta pouze betonová zámková dlažba. Podkladní konstrukce chodníku, pláň (podklad pod štěrkovými vrstvami) zůstala nedotčena a přístup do cukrárny byl snad méně komfortní, ale rozhodně možný (na protější straně náměstí probíhaly identické práce v minulých měsících). V každém případě, stavební firma se s Vámi (ale i s ostatními obyvateli a podnikateli) v nejbližší době spojí a zkonzultuje další kroky výstavby. Pokud by se tak nestalo nejpozději do tohoto pátku, prosím kontaktujte odbor investic a dopravy, pana Maturu, který má tuto stavbu na starosti.

Faktem je, že z důvodu probíhajících prací je přístup do jednotlivých objektů občas trochu složitější, ale většinou, až na krátké okamžiky vykopání a napojování sítí, možný. Rád bych připomněl, že stavební zákon umožňoval celé staveniště uzavřít. Provádění prací tak, aby mohli občané na náměstí v maximální možné míře běžně žít a pracovat, jde k tíži zhotovitele. Problémy, kdy si někdo zkrátí průchod otevřením nebo posunutím oplocení a nevrácením zpět, což občas působí zmatky, napravují pracovníci stavby mnohokrát za den.

Znovu však opakuji, rozumím tomu, že to není jednoduché, právě proto se snažíme, aby práce probíhaly co nejrychleji a zásad do Vašich životů byl co nejmenší. 

Pokud se týká Vaší zmínky, abych si zkusil podnikat, tak na to mám odpověď, že než jsem se stal starostou, tak jsem se celý život pohyboval v soukromé sféře, z toho 10 let v pozici zaměstnavatele. Takže vím co to obnáší - získávat zákazníky, hlídat peníze, mít na mzdy zaměstnanců, starat se o živobytí atd. A o to více Vaší situaci rozumím. 

S pozdravem a přáním, aby jaro vše v lepší obrátilo, 

Petr Borecký, starosta města, 14. 3. 2018
Dobrý den, dovoluji si obrátit se na vás po přečtění zřejmě dobře míněného, ale nepříliš domyšleného příspěvku paní Zuzany Indrové i se svým názorem. Byl bych moc nerad, pokud by rybník Fabrák, nebo jiný, byl obestavěn z prostředků daňových poplatníků nějakým zábradlím (vždyž by se jednalo o 200m zábradlí). Pokud paní píše o nějacích v Úvalech působících "závodnících", může přece obrátit na místní policii nebo jejich rodiče. Pokud je zná osobně, pak ale nevidím důvod, proč neuvede jejich jména, pokud se nejedná o vymyšlený argument nebo touhu někoho takového (třeba sousedovic Pepíčka) krýt. Můj názor je takový, že podobná opatření jen zvýší výdaje z městského rozpočtu a podobné exempláře stejně nezastaví (zastaví je jen výchova doma a v autoškole). Vždyť je přece základem přizpůsobit rychlost vozidla situaci, takže já nevidím důvod proč někomu stavět na cestě do rybníka nebo do stromu ještě zátarasy (nebo se auto rozhoduje samo?). Pak bychom pak mohli stejně argumentovat například, že silnice do Dobročovic je křivolaká, do při cestě do Škvorce může řidič vletět do škarpy atd. a okolo restaurace Homolka jsou hluboké škarpy. Čím víc těchto opatření bude, tím spíše to někoho ujistí, že se mu nemůže nic stát (rádobyřidiče a rádobyřidičky). Děkuji. (Vloženo 8. 2. 2018)

Dobrý den pane Vondráčku, 

můj názor je blízký Vašemu, takže tentokrát vlastně ani nemám co dodat. Možná jen pro inspiraci, jak může být člověk sám sobě nebezpečný a neuchrání ho před sebou samým nikdo a nic, přidávám odkaz na nominace pro Darwinovy ceny za rok 2017 (http://www.darwinawards.com/darwin/darwin2017.html)

S pozdravem

Petr Borecký, starosta města, 20. 2. 2018
Vážený pane starosto, mám několik dotazů, a myslím, že by se to nemělo "tutlat", vše souvisí s rozvojovou plochou Hostín. Úvodem:)Je pravda, že jste plochu "zdědil", ale i tak může město ovlivnit, co zde bude (regulace výšková aj. a z toho plynoucí doprava). Plocha zastavitelná, lhostejno jakou náplní, zástavbu umožňuje, ale nakonec zde nic stát nemusí, respektive na části, například z důvodu toho, že nadměrně zvýší dopravu v ulici Škvorecká atd., a naopak v případě výstavby přeložky silnice I/12 ji klidně i klasicky zablokuje (což se děje například neochotou investora zvýšit odstupy od jejího koridoru kvůli hlukovým opatřením). Mimochodem dát zamýšlenou svazkovou školu s použitím dotací do bezprostřední blízkosti přeložky je sebevražda a jestli Vám tvrdí najmutý projektant, že to vyjde, nemluví pravdu, a něco není košer. Otázky: Víte,že jen první etapa má produkovat 2000 jízd osobních vozidel jednosměrně, a kudy asi pojedou? a celý Hostín až 6000 vozidel jednosměrně? (což produkuje víc než dnes celé Úvaly, v tom lepším případě Vám totiž popojíždějí na zamýšlené P+R). Jak bude řešena ČOV pro prvních 1000 nových lidí v této lokalitě (plánují 3500), jsme-li na(tedy spíš přes) její kapacitu v EO již dnes? Hodláte i zde uplatňovat etapizaci povolování zástavby? Tyto megalomanské projekty jsou totiž zcela mimo očekávaný reálný vývoj obyvatel, a koncentrují malé řešitelné problémy rozvojů tak 5 měst velikosti Úval do této plochy, a z pohledu hromadné dopravy ještě nevhodné. Je normální, aby záměry v této lokalitě diktovali hluková opatření pro strategickou přeložku I/12(vlastně i st.511), které jsou na hranici realizovatelnosti, nebo naopak? Mimochodem i to co se děje v lokalitě nyní je klasická developerská sviňárna, začnu dál a hup, máte mě u oken. S pozdravem Martin, Úvaly, naštěstí ne u Hostína (Vloženo 14. 2. 2018)

Dobrý den Martine, 

ve svém příspěvku popisujete několik problémů a průšvihů souvisejících s plochou u Hostína. A máte v nich pravdu! Právě proto jsem proti megalomanské zástavbě Hostína spolu s kolegy a kolegyněmi z Otevřených Úval již v minulosti vytrvale bojoval. A i dnes si myslím, že se jednalo o zásadní strategickou chybu všech zastupitelů a bývalého pana starosty Šťastného, kteří tuto plochu protlačili, mnohdy pod vějičkou směšných příslibů (vybudujeme třetí rybník, přispějeme milion korun pro fotbal). O oněch slavných 80 mil. Kč, z nichž velká část byla vlastně použita pro vybudování infrastruktury sloužící pro projekt Hostín, ani nemluvě. Jenže, bohužel, bylo velmi snadné přeměnit pole na zastavitelné pozemky, velmi těžká (ne-li nemožná) je však cesta zpět. 

Pokusím se však odpovědět na Vaše přímé dotazy/ připomínky.

1) Zastavitelnost území je dána územní studií zaregistrovanou na Krajském úřadu. Tato územní studie (je myslím z roku 2008) stanoví, kde budou bytové domy, kde rodinné, jaká bude podlažnost atd. Samozřejmě, tato studie zcela nesmyslně proti všem urbanistickým zásadám stanoví zahušťování výstavby na okraji města, včetně budování bytových domů. Stejnou chybu ale už město udělalo ještě dříve, kolem roku 2004, když povolilo výstavbu bytovek na dnešních Nových Slovanech. 

Na tuto studii se odkazují smlouvy podepsané v letech 2008 - 2010 mezi městem Úvaly a tehdejší společností MEI Holding, kde je tato studie stanovena jako závazná pro obě strany. 

2) Umístění svazkové školy u budoucí přeložky I/12 není optimální, ale bohužel, moc jiných možností jsme neměli. Za prvé do tohoto místa umisťuje školu již výše zmíněná územní studie, za druhé, proti škole se razantně postavili někteří obyvatelé ulice Polská, do jejíhož sousedství jsme školu původně chtěli umístit.

Jsme si vědomi, že problém hluku je v tomto místě zásadní, proto spolu s experty na hluk řešíme co nejlepší řešení odhlučnění místa (valy, zeleň, okna).

Pokud se týká přeložky I/12 a sporu mezi ŘSD a vlastníkem projektu Hostín, máte opět pravdu. Ale ... developer hájí pouze svoje zájmy (navíc dnes jsou ve vedení firmy i vlastníky projektu úplně jiní lidé než v roce 2008), což se nám sice nemusí líbit, ale je to jeho právo.

Zcela zásadní vinu na současném stavu mají ti, kteří tento projekt až k budoucí přeložce a i za ni pustili, ale také ti, kteří to odsouhlasili ze strany tehdejšího vedení Středočeského kraje a ŘSD. 

3) Pokud se týká čistírny ČOV, nevím odkud máte informaci, že jsme již dnes přes hranici její kapacity - tato informace není pravdivá. Čistírna odpadních vod je dnes podle hydraulického i látkového zatížení zhruba na 70% své kapacity a je schopna obsloužit ještě dalších zhruba 1 500 obyvatel. 

Neznamená to však, že zde nedříme problém. Město se totiž ve smlouvách v letech 2008 - 2010 zavázalo vůči investorovi projektu Hostín, že se přesně o tuto infrastrukturu postará (a proto dostalo oněch bájných 80 mil. Kč). Jenomže jen samotné rozšíření kapacity ČOV na 8 000 ekvivalentních obyvatel bude stát cca 50 mil. Kč a dalších 20 mil. Kč bude stát rozšíření na 10 000 obyvatel. Již z toho je zřejmé, jak "skvělý" obchod tehdy vedení města uzavřelo ... 

4) S počtem aut máte pravdu, a to jste podle mne optimista. Ono se k té zátěži totiž musí připočítat stálé rozšiřování Škvorce a dalších obcí v okolí Úval, takže ta lokální zátěž bude stále větší. Časem to nutně povede k dalším regulacím vjezdu aut do centra města - například zjednosměrňování ulic, preferenci cyklodopravy, autobusů atd. 

Přes to všechno se obávám, že pokud se Úvaly opravdu rozrostou na nějakých 12 tisíc obyvatel, že zde do budoucna vzniká zejména v centru prakticky neřešitelná situace. 

5) Co se týká etapizace zástavby, jedná se o problém celého územního plánu, který nyní řešíme. Jak již jsem psal v minulosti, není před námi dobré řešení, vybíráme jen z těch méně špatných. Zde se krásně ukazuje, jak důsledky některých rozhodnutí se projevují až s dlouhodobým odstupem, kdy jejich autoři třeba již dávno nejsou ve svých funkcích.  

S pozdravem

Petr Borecký, starosta města, 20. 2. 2018
Dobrý den,pane starosto, uvažujeme o bydlení v Úvalech, snad co by nám v Úvalech chybělo je Základní umělecká škola (pro děti). Chci se zeptat,zda nebudete v Úvalech zřirovat pobočku ZUŠ ?Děkuji za info. S pozdravem Tomanová (Vloženo 19. 2. 2018)

Dobrý den paní Tomanová, 

základní umělecká škola již v Úvalech dlouhá léta funguje, pouze se formálně jedná o pobočku zřizovanou ZUŠ Český Brod. V souvislosti s připravovaným stěhováním městského úřadu uvolníme současnou budovu úřadu na adrese Pražská 276 právě pro potřeby ZUŠ. Té se tak rozšíří kapacity pro výuku, protože kapacity současné ZUŠ již zdaleka pro potřeby Úval nepostačují. 

Pokud se rozhodnete pro Úvaly, přeji Vám, aby se Vám v našem městě líbilo. Byť není všechno v našem městě dokonalé, mají Úvaly do budoucna velký potenciál!

S pozdravem

Petr Borecký, starosta města, 20. 2. 2018
Milý pane starosto, ptáme se Vás na tyto otázky, kvůli tomu, že se v Heuréce zajímáme o lidi s hendikepem. Prosíme odepište do 12.2.2018. Kolik lidí s hendikepem bydlí v Úvalech? Je v Úvalech dost lidí s hendikepem, aby tady byla chráněná dílna? Je tu dost lidí, kteří by se o ně starali? Jak v Úvalech pečujete o lidi s hendikepem? Je v Úvalech chráněná dílna? Pokud ne, mohla by tu být chráněná dílna? Předem děkujeme, pane starosto, za to, že odepíšete. ZŠ Heuréka (Vloženo 6. 2. 2018)

Milá Základní školo Heuréka,

naše sociální oddělení ví o 7 hendikepovaných osobách, z nichž 2 žijí v ústavu a 2 se zdržují trvale mimo Úvaly.

Paní Hošková ze sociálního odboru dochází pravidelně do zbývajících třech rodin, kde hendikepované osoby žijí a individuálně s nimi pracuje. 

Zřízení chráněné dílny je bohulibý záměr, otázkou však je, jestli je v Úvalech dostatek klientů, kteří by zázemí této dílny byli schopni využívat. Pokud byste měli zájem získat více informací, kontaktujte prosím přímo paní Hamouzovou nebo paní Hoškovou z našeho městského úřadu.

S pozdravem a přáním hezkého dne,

Petr Borecký, starosta města, 8. 2. 2018
Dobrý den, pane starosto. Chtěla bych se zeptat, jestli se dočkáme i nového chodníku v ulici Škvorecká? Určitě by to všichni obyvatelé Slovan velmi ocenili. Bylo by možné z parkoviště u nádraží odstranit betonové záterasy a dřevené palety, které tam zbytečně zabírají minimálně 4 parkovací místa? Děkuji za odpověď a za vše, co v Úvalech děláte. S pozdravem, Tereza Holečková (Vloženo 2. 2. 2018)

Dobrý den paní Holečková,

nového chodníku ve Škvorecké na Slovany se určitě dočkáte. Podobně, jako byla rekonstruována ulice Škvorecká směrem od semaforů dolů k Riegrově, bude rekonstruována i Škvorecká směrem od semaforů na Slovany. 

Původně jsme měli v plánu zahájit společně s Krajskou správou a údržbou silnic tuto rekonstrukci již v roce 2018, bohužel se však protahuje získání nezbytného územního rozhodnutí a stavebního povolení.  

Součástí této rekonstrukce bude i vybudování nových autobusových zastávek. V tuto chvíli odhaduji, že by k rekonstrukci mohlo dojít někdy kolem roku 2019 - 2020.

Pokud se týká dotazu ohledně betonových zátarasů, tak ty na parkovišti ještě zůstanou. Ona menší plocha, ohraničená z jedné strany zátarasy a z druhé nádražním domkem, totiž bude od letošního jara sloužit jako zázemí stavby propojovacího chodníku od závor a parkoviště pro kola. Teprve po dokončení této stavby budou betonové bloky odstraněny.

Věřím, že se letos opět podaří naše město posunout o kus dopředu.

Přeji Vám hezký den

Petr Borecký, starosta města, 6. 2. 2018
Dobrý den, pane starosto nemáte obavy, že když projde návrh na placení odvozu odpadů podle vyprodukované váhy netříděného v popelnicích (snad jsem to dobře pochopila v žú), nastane zase období plnění obecních košů a černých skládek, kterých jsme se, zdá se, trochu zbavili? Alena Janurová (Vloženo 2. 2. 2018)

Dobrý den paní Janurová,

platba za skutečně vyprodukovaný odpad v domácnosti je asi nejspravedlivější cestou, jak zohledňovat a zvýhodňovat občany, kteří třídí oproti těm, kteří tak nečiní. Ostatně, tímto směrem se vydává postupně i evropské a české právo.

Máte ale pravdu, riziko, že nám začnou přibývat černé skládky a plnit se obecní koše existuje. Ostatně, známe to z 90. let. Věřím však, že jsme od té doby jako společnost natolik vyspěli, že se tak dít nebude. Ve Starém Hradišti, Velkém Oseku nebo Fulneku tyto systémy zavedli a zatím se jim obavy, které popisujete, nenaplnily. Chci věřit, že tomu tak bude i u nás, v Úvalech.

Přeji hezký den a poloprázdnou černou popelnici :-)

Petr Borecký, starosta města, 6. 2. 2018

Stránka