8.5.2020 – slavíme konec II. světové války v Evropě i Úvalech

Dnes si připomínáme 75. výročí konce II. světové války

Dne 7.5.1945 podepsali zástupci nacistického Německa v Remeši bezpodmínečnou kapitulaci, která měla vejít v platnost dne 8.5.1945 ve 23.01. Na základě sovětského požadavku se musela podepsat ještě jednou dne 8. května Berlíně. Jelikož se z ceremoniálních důvodů podpis kapitulace protahoval, došlo k jejímu podpisu až 43 minut po půlnoci v den 9.5.1945 (proto na rozdíl od zbytku Evropy slaví Rusové konec války dne 9.5.).

Nejhorší válka v historii Evropy a světa tak skončila.

Jen v Evropě přinesla smrt 50 milionům obyvatel (celosvětově se uvádí přes 72 až 85 milionů lidí), z toho přes 30 milionům civilistů, rozbombardovaná města a ekonomiku v troskách. Evropa zažila bezprecedentní násilí, které pokračovalo krvavou pomstou obyvatel na poražených Němcích i jejich přisluhovačích v téměř všech evropských zemích i po kapitulaci Německa.

Tato válka, o které se někdy říká, že byla jen pokračováním I. světové války, definitivně překreslila mapu Evropy a národům střední a východní Evropy přinesla po krátkém nádechu svobody další ujařmení, tentokráte ze strany Sovětského svazu, které trvalo až do roku 1989.

S důsledky II. světové války a jejím dědictvím se tak vyrovnáváme dodnes. Ostatně o tom svědčí i vášně, které vzplanuly v Česku kolem zbudování pomníku Vlasovcům v Řeporyjích nebo odstranění sochy maršála Koněva v Praze 6 (není to ale jen naše specialita. Při každé krizi se ozývají zejména z Řecka nebo Itálie požadavky vůči Německu na reparace, ozvou se občas i Francouzi nebo Holanďané …)

Svou krvavou daň si II. světová válka vybrala i v naší zemi s celkem 343 000 československými mrtvými. Oběti přinesla i Úvalům, kde nacisté utýrali úvalské zdravotníky ještě v noci ze 7. na 8. května, v době již podepsané kapitulace.

Příčin II. světové války bylo několik, obecně se však lze ztotožnit s tvrzením, že jejím spouštěčem byla těžká hospodářská krize, která velmi tvrdě postihla Německo již dušené reparacemi z I. světové války. Hospodářská bída, beznaděj a stav, kdy se obyčejní lidé museli dívat na zemi ovládnutou oligarchií, vedly k uchvácení země nacisty, kteří slibovali krásnou novou budoucnost. Místo toho Německo a s ním celý svět zavedli do katastrofy a na německý národ přivedli systematickým vyvražďováním Židů, Romů a Slovanů hanbu.

Na toto bychom neměli zapomínat zvláště dnes, kdy před námi bude stát potřeba vyrovnat se s ekonomickou krizí, která nás čeká.

Dnes jsme již, doufám, historií poučenější a tak víme, že omezování svobod a právního státu ve prospěch vybrané skupiny lidí nebo spasitele, hledání nepřítele a nenávist k vybraným skupinám obyvatel, nám nepřinese lepší budoucnost, ale další temnotu.

Na YouTube kanálu města najdete díky úvalské rodačce Václavě Baumanové autentické filmové záběry z konce války v roce 1945 v Praze a v Úvalech.