Kůrovec sežral modříny a smrky na Pražské, budeme hodně kácet  :-(

Vzpomínáte si na vzrušené diskuse některých Úvaláků o našem loňském kácení stromů v lese na Pražské? Tehdy bylo město obviňováno (zejména vedoucí odboru životního prostředí Renata Stojecová a starosta Petr Borecký), že se kácí zcela nesmyslně zdravé modříny a smrky. Již tehdy Renata Stojecová občany upozorňovala, že to, že je strom krásně zelený, o jeho zdraví nevypovídá vůbec nic a že je nutné tyto stromy skácet dříve, než se v nich kůrovec rozmnoží.

Odpor místních občanů byl však tak velký, že město nakonec kácení pozastavilo.

Bylo to chyba. Kůrovec se během jara (i když bylo deštivo a chladněji než loni) ve stromech rozmnožil, sežral je a na příští sezónu se, pokud nic neuděláme, rozlétne do okolí.

Během podzimu a zimy tedy dojde v lese na Pražské ke skácení prakticky všech jehličnanů.

A jak bude les na Pražské vypadat v budoucnu?

Jinak než dnes. Bude se skládat z akátů, javorů, buků, bříz a dubů, jehličnany budou výjimečné. Nové osazování proběhne během dvou let po letošním kácení.

Pro nás je to poučení, že příště bude nutné občanům ještě trpělivěji vysvětlovat proč se kácí, při samotném rozhodování však přesto všechno dát na odborníky a nenechat rozhodovat emoce.