Měníme hospodaření v městských lesích

Březen 2020 přinesl kromě koronaviru i jednu dobrou zprávu. Na základě žádosti města Úvaly došlo ke změně úředního zařazení městských lesů. Až dosud byly většinově městské lesy, které se nachází v katastru Úval, vedeny jako lesy hospodářské, a to až na malé výjimky v Králičině. Prakticky ale slouží všechny městské lesy jako území k oddechu a rekreaci s ohledem na jejich ekologickou stabilitu a rozmanitost. Hospodářskému zařazení odpovídaly i lesní hospodářské osnovy a s tím i celkový způsob hospodaření v lesích, který doporučoval spíše kácení v plošné seči a následně i plošnou obnovu. Změnou kategorizace lesa dosáhneme i změnu hospodaření s maximálním ohledem na způsob využívání lesů k rekreaci a na přírodě blízký způsob tohoto hospodaření. To znamená, že budeme moci více kácet výběrovým způsobem a obnovovat již podsadbou pod stávající lesní porost.

A o to nám šlo!

Požádali jsme proto krajský úřad Středočeského kraje o zařazení městských lesů do kategorie lesů zvláštního určení. U tohoto typu lesů je nutné i při hospodaření postupovat s individuálním ohledem na praktické využívání konkrétního prostoru, kdy přednost dostává ochrana lesa a jeho ekologická udržitelnost před hospodářskými výsledky.

Část lesa nad Výmolou je zařazena do lesů ochranných. Toto jsou lesy na mimořádně nepříznivých stanovištích, jako jsou třeba sutě, kamenná moře, prudké svahy, strže, nestabilizované náplavy a písky, rašeliniště, odvaly a výsypky apod.

S hospodařením v těchto lesích a jejich postupnou obnovou nám budou pomáhat odborníci z České zemědělské univerzity v Praze v zastoupení Školního lesního podniku v Kostelci nad Černými lesy.