Pasport veřejné zeleně města Úvaly (aktualizace 2020)

Pasport představuje aktualizaci původního pasportu z roku 2016. V uplynulých 4 letech totiž došlo k zcela zásadní a rozsahem významné přeměně veřejných prostor města Úvaly – na toto bylo potřeba reagovat i aktualizací předmětného pasportu.

▪ Dílo je členěno na části:
o Průvodní a technickou zprávu (popis, struktura pasportizované zeleně).
o Přehledové bilance („výkaz výměr“ – bilance skladby a zastoupení jednotlivých typů vegetačních prvků areálu).
o Grafickou část = zákres jednotlivých typů vegetačních prvků do podrobné mapy města – pro potřeby práce a dalšího využité v technické mapě města (geoportál) – zpracováno pro potřeby objednatele v digitálním formátu pro implementaci do stávající technické mapy města.

DEFINICE ZÁKLADNÍCH POJMŮ, VÝZNAM PASPORTU ZELENĚ PRO MĚSTO ÚVALY PASPORT ZELENĚ
▪ PASPORT ZELENĚ je základní podklad, který slouží pro správu (management) údržby zeleně. Jedná se o technicko – provozní dokument, který na zvolené ploše zeleně podrobně analyzuje skladbu a zastoupení (počty a plochy) jednotlivých typů vegetačních prvků (tedy „zeleně“).

o Výstupem pasportu zeleně je tedy přehled spravované zeleně.
▪ Předložené dílo poskytne městu Úvaly podrobnou a detailní informaci a skladbě a množství vegetačních prvků (zeleně) v předmětném území (tedy o zelení – majetku – kterou vlastní).
o Tyto informace jsou zcela nezbytné pro 1) systémovou a koncepční údržbu zeleně města 2) představují také zcela základní podklad pro následné strategie, plány rozvoje a management zeleně města Úvaly 3) stanovení náročnosti a nákladovosti udržovací péče o zeleň a organizační zajištění její údržby.

VYUŽITÍ PASPORTU ZELENĚ
▪ Komplexní přehled spravované zeleně ve zvoleném území.
▪ Bez znalostí přesného zastoupení jednotlivých prvků zeleně ve zvoleném území a znalostí o jejich skutečné rozloze, nemůže být objektivně a koncepčně řešeno technicko – organizační zajištění její údržby. Tyto informace jsou také nezbytné pro vyčíslení náročnosti této údržby, popřípadě pro další strategické rozhodování o zeleni a způsobu její údržby.

Pasport zeleně je: ke stažení zde