Registr územní identifikace, adres a nemovitostí

ZÁKLADNÍ REGISTRY

V polovině roku 2012 byl spuštěn provoz systému základních registrů (ZR). Základní registry jsou v právním řádu ČR zapsány zákonem č. 111/2009 Sb., o základních registrech. Referenční údaje vedené v ZR, jsou pro zaměstnance veřejné správy, dle zákona o základních registrech, závazné. Cílem ZR je vytvořit takový soubor referenčních údajů, na který budou moci zaměstnanci veřejné správy při výkonu své agendy spolehnout.

REGISTR ÚZEMNÍ IDENTIFIKACE, ADRES A NEMOVITOSTÍ

(adresy-ulice-stavební objekty-poštovní směrovací čísla.účelové územní prvky-územní identifikace)

ZÁKLADNÍ REGISTRY

Systém tvoří čtyři ZR veřejné správy:

• Registr obyvatel (ROB)
  • Registr osob (ROS)
  • Registr práv a povinností (RPP)
  • Registr územní identifikace adres a nemovitostí (RÚIAN)

RÚIAN

Obsahem RÚIAN jsou popisné a lokalizační údaje o územních prvcích, územně evidenčních jednotkách,  adresách a jejich vzájemných vazbách. RÚIAN neobsahuje údaje o vlastnictví, ty jsou nadále obsahem katastru nemovitostí.

Jak a kde vzniká adresa

Od spuštění základních registrů jsou ze zákona jediným místem vzniku referenčních údajů o adresních místech příslušné obce a stavební úřady. Údaje o adresách vedených v RÚIAN, jsou závazné pro celou veřejnou správu.

Způsob zápisu stavebních objektů a adresních míst

Po vydání povolení užívání stavby dle zákona č. 183/2006 Sb., vyzve stavební úřad příslušnou obec k přidělení čísla popisného/evidenčního předmětné stavbě. Jakmile obec přidělí číslo popisné/evidenční  zašle jej příslušnému Stavebnímu úřadu, ten jej zapíše jako stavební objekt (SO) adresní místo (AM) do RÚIAN.

Postup stavebníka po zapsání SO a AM do RÚIAN

Jakmile stavební úřad zapíše číslo popisné/evidenční do RÚIAN, může stavebník nechat zapsat stavbu do katastru nemovitostí jako dokončenou, přihlásit si v příslušné obci trvalý pobyt a následně vyměnit osobní doklady. Zda je stavba již zapsaná v RÚAN zjistí vyhledáním v odkazu:  http://vdp.cuzk.cz/vdp/ruian/stavebniobjekty/vyhledej

Stavební objekt

Obrazovka před vyhledáním prvku stavebního objektu (zde nutné zadat údaje potřebné: OBEC, ČP- kolonka stavební objekt číslo: )