Úvaly se dočkají lepších ulic. Ještě letos a prakticky ve všech svých čtvrtích.

Již od 12. dubna se rozběhnou opravy děr v ulicích asfaltováním a vystříkáním turbem, ale co s těmi bahnitými?
Na plošnou rekonstrukci všech zbývajících úvalských ulic bychom potřebovali částku cca 45 milionů Kč, které městský rozpočet nemá a v dohledné době mít nebude.
Rozhodli jsme se proto s kolegy a kolegyní v radě města a odboru investic realizovat řešení, které byť není nejdokonalejší, je dostupné a relativně významně zlepší kvalitu života občanům, kteří bydlí v hliněných ulicích.
Toto řešení spočívá v tom, že
  • Technické služby města Úvaly připraví povrchy opravovaných komunikací na položení recyklátu
  • využijeme velké množství recyklátu, který jsme získali od ŘSD v uplynulých dvou letech při opravě dálnice D11 (je dnes uložen u sběrného dvora)
  • namísto objednání firem na úpravy jednotlivých komunikací si pronajmeme finišer i s posádkou a výše zmíněný recyklát budeme do ulic pokládat strojově finišerem. Danou technologii jsme již otestovali v ulici Tovární s velmi dobrým výsledkem (komunikace drží pevný povrch a bez problémů přečkala i letošní zimu – viz fotografie).
Výrazně tím snížíme realizační náklady (budou činit cca 6 milionů Kč), přesto se bude jednat o nemalou zátěž pro rozpočet města.

Pro financování využijeme stávajících rezerv v rozpočtu města, dále již alokovaných peněz na opravy ulic, zároveň ale odsuneme modernizaci veřejného osvětlení v Radlické čtvrti či Pařezině nebo investice do vybudování sportoviště na městském koupališti (zde jde o cca 2 mil. Kč) na příští rok – ulice dostanou tentokrát přednost.

A jaké ulice a kdy se budou dělat?

I. etapa (květen – červen 2021)

Fibichova, Janáčkova, Jirenská, Kmochova, Kupkova, Poděbradova, Roháčova

II. etapa (červenec – říjen 2021)

Těsnohlídkova, Tigridova, Palackého, Zálesí, Kollárova I, Kollárova II, J. Lady, Prokopa Velikého, Prokopa Velikého II, Šrámkova